Sonbaharda küçük çocuklarla neler yapılır?

Yazın çıkması, Sonbaharın gelmesiyle birlikte küçük çocukları olan anneler kana kana düşünmeye başladı: Biz bu çocukları hergün nasıl oyalayacağız?

Yazın herşey çok kolaydı 🙂 Hiçbir şey yapamıyorsanız gidiyordunuz bir çocuk parkına çocuk orada saatlerce oynuyordu. Sıcak havalarda hemen hemen her anne atıyor kendini çocuğuyla birlikte sokaklara. Sonbahar gelince işler değişiyor.

Sıcak havalara pek dayanamadığım için sonbaharın gelmesine sevindim. Hatta çocuğu yazın bu kadar dışarı çıkartmadığımı farkettim. Bencilliğimden 🙂 Güneşin yoracağını bildiğim için dışarı çıkmak istemiyordum. Tatil dışında genelde iki üç günde bir dışarı çıkmıştık.

Sevgili anneler,

Sonbahar geldi, kış yaklaşıyor diye üzülmeyin. Bu mevsimler çocuğunuzla dışarı çıkmaya engel değil! Geçenlerde bir tanıdığım bizi dışarda gezerken görünce ‘Bu soğukta çocukla dışarı mı çıktınız?’ dedi. Türk toplumu olarak soğuk ve yağmurlu havalarda dışarı çıkamayacağımıza dair bir inancımız var. Oysa çocuğun bu havayı soluklamaya da ihtiyacı var. Alman anneleri hepiniz iyi tanırsınız. Kış geldi diye çocuğu eve tıkmak yerine, çocuğunu mevsimine göre paketler yine çıkartır dışarı.

Neler yapılır bu mevsimde?

– Kestane veya yere düşmüş yapraklar toplanır.

– Evde bu yapraklarla resim veya elişi yapılır.

– ‘Kötü hava yoktur, yanlış kıyafet vardır!’ diyor bir atasözünde. Biliyorsunuz Almanya’da ‘Matschkleidung’ adı verilen bir giyim tarzı var. Çocuklarınızın çamurda da oynayabilmesi için üretilmiş bu kıyafetler. Giydirin çamur kıyafetlerini, yağmur çizmelerini, hiç korkmadan götürün çamurlu yerlere. Bırakın biraz da çamurla oynasınlar. Toprağın üzerinde biriken suya girip çıkıp, ayaklarıyla su sıçratsınlar. Bu eğlenceyi o yaşta yaşamazlarsa ne zaman yaşayacaklar? İçimde mi kalmış ne, ne zaman çamurla suyla oynayan çocuk görsem özenirim 🙂

– Çocuk parklarına bu mevsimde de gidilir. Havanın soğuk olmasına takılmayın. İki saat durmaz bir saat durursunuz. Çocuklarınızın temiz hava almasına izin verin.

cocuk_betulcelikcom

 

– Biz oğlumuz hasta da olsa dışarı çıkmaktan sakınmıyoruz. Çünkü çocuk vücudundaki mikrobu ancak temiz hava solukladıkça atacak. Çocuk doktoruna da dışarı çıktığımızdan bahsedince ‘Hastayken mutlaka dışarı çıkartın, gezdirin’ demişti.

– Yağmurlu havalarda çocuğunuzun yağmuru hissetmesine izin verin. Çok hızlı yağmadığı müddetçe hafif yağan yağmurun altında kısa bir süre de olsa gezin birlikte. Eve döndüğünüz gibi üzerini değiştirdikten sonra sorun yok! ‘Çocuk çok çabuk hastalanıyor’ diyorsanız belki direnci zayıf olabilir. Biz oğlumuzu çok fazla sakınmadık. Eve gelenler bazen ‘Bu çocuk üşümüyor mu?’ derdi 🙂 Bebekliğinden beri paketlenmeye alışmadığı için direnci ona göre gelişti.

– ‘Dışarısı bize göre değil, denedik çocuk hasta oldu’ diyorsanız kapalı mekanları da tercih edebilirsiniz. Çocuk kütüphaneleri (Kinderbibliothek), kapalı oyun parkları (Indoorspielhalle), anne-çocuk sporu (Mama-Kind Turnen), müzik okullarındaki küçük çocuklara özel dersler (musikalische Früherziehung), emekleme (Krabbelgruppe) veya oyun grupları (Spielgruppe) bu mevsimde sık sık ziyaret edebileceğiniz mekan ve faaliyetler arasında. Emekleme gruplarına bazı kurumlarda 0-3 yaş arası çocuklar katılabiliyor. Bazı kurumlarda ise 2 yaşından sonra veda etmek zorundalar. Anne-çocuk spor yapabilmek için de genelde bir spor kulübüne üye olmanız gerekiyor. Yıllık çok cüzi üyelik ücreti ödetiyorlar.

img_5932,

img_5956

cocukbetulcelikcom

Bunların yanısıra bir de evde yapabileceğiniz faaliyetler var tabiki. Onları da şöyle sıralayabiliriz,

  • Oyun hamuruyla oynamak
  • Kurabiye yapmak
  • El boyasıyla boya yapmak
  • Legolarla oynamak
  • Oyuncaklarla oynamak
  • Resim yapmak
  • Kitap okumak
  • Birlikte ev işleri yapmak.

img_4834

  • Ve ‘kendin yap’ oyunları üretmek. Bunlardan bazıları şunlar,

img_4931

img_4786

img_4762

img_4678

 

Çocuğunuzu ihmal etmeyin!
Evin yemeği, temizliği, ütüsü, misafiri bitmez. Çocuğunuzun çocukluğu ise geri gelmez!

Küçük çocukla ev işleri nasıl yapılır?

Bir sonraki yazıda…

 

“Bebekle yolculuğu kolaylaştırmanın yolları” Okumak için tıklayın.

“Çocukları internette bekleyen büyük tehlike: Siber Saldırı” Okumak için tıklayın.

“Mülteci çocuklar rehberlik bekliyor” Okumak için tıklayın.

 

Bu yazı 211 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*