Çocuklarınızın Ramazan Takvimi hazır mı?

Küçük çocuklara Ramazan ayını sevdirmek isteyen anne babalar Ramazan’a özel bir takvim hazırlayabilir. Takvimin içine her gün ufak bir hediye koyup çocuğunuzu mutlu edebilirsiniz.
Yarın on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif başlıyor. Müslüman aleminin hasretle beklediği Ramazan ayını Almanya’da yetişen çocuklar yeterince tanıyor mu? Sizce büyüdüklerinde çocukluğunu hatırlayıp ‚Nerde o eski Ramazanlar’ diyen yaşlılardan olurlar mı? Çocuklarınız da sizin gibi Türkiye’den uzakta Ramazan geçirmenin hüznünü yaşıyor mu?
Babannesi, anneannesi, teyzesi, amcası, dayısı Almanya’da yaşayan çocuklar yaşadıkları ülkede Ramazan ayını geçirmesini seviyor. Her akşam bir yakınında, camilerde veya meydanlardaki çadırlarda iftarlara katılan çocukların büyük bir kısmı Türkiye’deki Ramazanları tanımıyor bile. Bu durumda ailelere tek bir görev düşüyor: On bir ayın sultanı Ramazan Şerif-i çocuklarına tanıtmak ve sevdirmek.

Hristiyan alemi dini bayramları arasında en büyük kutlamayı noelde yapıyor. Aylar öncesinden başlayan noel hazırlıklarında noele dört hafta kala çocukların çok sevdiği ‚Advent’ takvimi kullanılıyor. Hediye konabilecek şekilde hazırlanan çocuklara yönelik ‚Advent’ takvimlerinden her gün çıkan bir hediye çocukları hazırlıyor. Aldığı hediyeler karşısında mutlu olan çocuk noel gelmeden noel heyecanını yaşıyor.
Almanya’da yetişen Müslüman çocuklar da anaokulu veya okullarda bu heyecana şahit oluyor. Noel kutlamayan Müslüman çocuklar da ister istemez okullarda ‚Advent’ takvimini kullanıyor. Yaşanan coşkuya şahit olan Müslüman çocuklar Hristiyan aleminin bayramlarına özenebiliyor. Çocukları bayramlardan çok aldıkları hediyeler etkiliyor.

ÇOCUĞUNUZLA RAMAZAN TAKVİMİ HAZIRLAYIN
Küçük çocuklara Ramazan-ı Şerif’i sevdirmek isteyen anne babalar Ramazan’a özel bir takvim hazırlayabilir. Almanya’da NT Kitapevi gibi belirli yerlerde çocuklara özel içine hediye koyabileceğiniz Ramazan takvimleri satılıyor.
Elinizde hazır bir takvim yoksa üzülmenize gerek yok. Elinize bir makas, renkli kartonlar ve bir de uhu alarak çocuğunuzla birlikte bir Ramazan takvimi oluşturabilir, çeşitli malzemelerle takviminizi şekillendirebilirsiniz.
Çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayacak bu çalışmada takvimin nasıl olacağına çocuğunuz da karar verebilir. Çalışma esnasında çocuğunuzla Ramazan hakkında konuşarak onu Ramazan’a hazırlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz takvimin içine süpriz ufak hediyeler koyarak çocuğunuzu her gün sevindirebilirsiniz. Takvimin içine para koymaktan kaçının.

Okuma yazma bilen çocuklarınızla birlikte “Bugün babamla birlikte babaanneme hediye alacağız“ , “Annemle birlikte kurabiye yapacağız“‚ “Komşularımızı iftara davet edeceğiz“ gibi her gün için bir kısa not hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzla Ramazan’ın her günü bir etkinlik yapacak, geriye Ramazan’ı hatırlatacak anılar bırakacaksınız. Ramazan ayında mutlu olan çocuk her yıl Ramazan ayının gelmesini bekleyecek.

27.06.2014 20:00

 

Bu yazı 2.153 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*