İnternette istismarcılara davetiye çıkarmayın!

 

Her çocuk güzeldir, fakat sizin ki daha bir güzel geliyor size, eh bu güzelliği dost akraba herkesle paylaşmak istiyorsanız başınıza olmadık şeyler gelebilir.

 

İnternette çocukları bekleyen büyük tehlikelerden biri çocuk istismarcıları.

Son yıllarda cinsel tacize uğrayan çocukların sayısının artması internetteki çocuk istismarcılarının çok ciddiye alınması gereken bir mevzu olduğunu gösteriyor.

Tahmin edildiğinden daha tehlikeli olan internetteki çocuk istismarcıları, anne babaları tedirgin ediyor. Çocuk istismarcıları internette çocuklarla irtibat kurarak gerçek hayatta buluşma teklifi ediyor. Kendilerini çoğu kez görüştükleri çocukların yaşlarında tanıtan çocuk istismarcıları çocuklardan fotoğraflarını da isteyebiliyor.

Masum bir görüntü oluşturulmaya çalışılan görüşme çocuklar üzerinde büyük olumsuz etkiler bırakıyor. Tacize uğrayan çocuklar büyüdüklerinde çocuk istismarcısı olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Çocuklarının internette kimlerle görüştüğünü bilmeyen anne ve babaların bu tarz görüşmeleri engellemesi neredeyse imkansız. Çocuk istismarcıları aileleri korkutsa da bazen anne-babalar da yaptıkları paylaşımlarla çocuklarının internetteki güvenliğini riske sokabiliyor.

 

ÇOCUKLARINIZIN ÇIPLAK FOTOĞRAFLARINI İNTERNETTE PAYLAŞMAYIN!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sosyal medyada deniz kenarında, bahçedeki havuzda çekilen küçük çocuk fotoğrafları arttı. Mayolu bir çocuk gözümüze şirin de gelse çocuklar için bu tarz fotoğraflar büyük tehlike oluşturuyor.

İnternette çocuk fotoğrafları peşinde koşan çocuk istismarcıları bu fotoğraflara ulaşıp kötü amaçları için kullanabiliyor. Çocuk istismarcıları küçük çocuk fotoğraflarına da büyük ilgi duyuyor.

Sosyal paylaşım sitelerinde fotoğraf paylaşırken ‘Listemde sadece arkadaşlarım var’ sözleri birçok anne babanın içini rahatlatıyor. Oysaki listesinde iki yüz arkadaşı olan bir kullanıcı, arkadaşlarının hesabını kimlerin kullandığından yüzde yüz emin olamıyor.

Kimi zaman bir Facebook hesabını birkaç kişi birden kullanırken, kimi zaman profil şifreleri çalınıyor. Bu durumda hesabı gerçek sahibi değil, hesabı çalan kişi kullanıyor. Kullanıcı arkadaş listesinde çalınan profilleri fark etmedikçe sayfasının güvenli olduğunu düşünüyor.

 

ANNE BABALAR NE YAPMALI?

Küçük çocuklarınızı internetin başında yalnız bırakmayın. On dört yaşından küçük çocuklarınıza yetişkinlerin kullandığı sosyal paylaşım sitelerinden hesap açmayın. Ergenlik çağındaki çocuklarınızın ise internet hayatını kontrol altında tutun.

Çocuğunuz herhangi bir saldırıya maruz kalırsa derhal siteye şikayet edin veya hesabı silin. Çocuğunuz cinsel tacize uğramış ise çocuk psikoloğundan destek alın. Çocuklarınızın fotoğraflarını sosyal medyada paylaşırken fotoğraflara herkesin ulaşabileceğini ve internette yaptığınız her şeyin kayıt alındığını unutmayın.

 

BETÜL ÖZDEMİR / MEDYA PEDAGOGU

 

24.06.2014 22:00

 

Bu yazı 223 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*