Öğrencilerin programladığı robot ilgi odağı oldu

 

Didacta eğitim fuarında 10. sınıf öğrencileri tarafından programlanan robot ilgi odağı oldu. Noa adlı robot konuşuyor, soruları cevaplıyor, dans ediyor, futbol oynuyor.

 

10 parmağında 10 marifet olan robot altı aylık çalışma sonucunda ortaya çıkmış. Haftada iki saat derste robotla çalışan öğrenciler robotu diledikleri şekilde programlamış. Bazı öğrencilerin robotu spor yaparken, bazı öğrencilerin robotu hopluyor, zıplıyor.

 

Robot yüzleri de tanıyor. Tanıdığı simaları gördüğünde selam veriyor. On sekiz dili anlayan robota daha fazla dil de yüklemek mümkün.

 

Robot Fransız şirketi Aldebaran tarafından üretilmiş. Almanya’da 650 okul ve yükseköğretim okulu robotu derslerde kullanıyor.

 

Robot erkek öğrenciler kadar, kız öğrencilerin de ilgisini çekmiş. Hedeflerinin kız öğrencileri teknik alanda geliştirmek olduğunu söyleyen öğretmenler hedefine ulaşmış.

 

Yapılan altı aylık çalışma sayesinde erkek çocukları kadar çok sayıda kız öğrenci de robot programlamasını öğrenmiş.

 

Robotun şirin görüntüsüyle ilgi çektiğini söyleyen stant yetkilisi Christiane Schulz, “Robot üzerinde çalışan öğrencilerin derse daha fazla motive olduğunu görüyoruz. Şimdiye kadar hiç robot programlamamış öğrenciler robotun özelliklerini, neler yapabileceğini merak ediyor.” diyor.

 

BETÜL ÖZDEMİR / STUTTGART

29.03.2014 08:00

KAYNAK: ZAMAN

Bu yazı 104 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*