Didacta Eğitim Fuarı bugün sona eriyor

 

On binlerce kişinin ziyaret ettiği Didacta Eğitim Fuarı’nda dijital eğitime geniş yer verildi. Yaklaşık iki bin seminer ve panel yapılarak eğitim enine boyuna konuşuldu, tartışıldı. Sekiz numaralı salonda tanıtılan yeni teknolojiler büyük ilgi gördü. Öğretmenler dijital tahtalarda ders anlattı. Fuarın gözbebeği dijital eğitime geniş yer veren ‘Ipad-erprobtes Lernen’ adlı stant oldu.

 

Stuttgart Uluslararası Fuar Merkezi’nde yapılan Avrupa’nın en büyük eğitim fuarı Didacta bugün sona eriyor. 900 standın yer aldığı fuarı beş gün boyunca on binlerce kişi ziyaret etti. Eğitimciler fuarı bavullarla gezerek bilgi topladı. Bir çok stant ürünlerinde fuar indirimi uyguladı. Dijital eğitime geniş yer verilen fuarda çok sayıda öğretmen adayı akıllı tahta, tablet gibi yeni medya araçlarıyla yapılan ders metotlarını tanıdı.

 

Fuarın gözbebeği dijital eğitime geniş yer veren ‘Ipad-erprobtes Lernen’ adlı stant oldu. Stantta anaokulu ve okullarda Ipad ile işlenen ders metotları tanıtıldı. Dijital sınıfı ziyaret eden ziyaretçiler Ipad ile ders yapan öğretmen ve öğrenciler tarafından bilgilendirildi.  SchoolTab-Programm adı altında yürütülen projenin fikir babası Madsack Media Store adlı medya kuruluşu. İki yıl önce Hannover’da 15 sınıf Ipad sınıflarına çevrildi. Toplam 500 öğrenci sadece Ipad ile ders işliyor. Öğrenciler Ipad’de yazı yazıyor, kitap okuyor, internetten araştırma yapıyor ve ödevlerini Ipad’de yapıyor. Bu sınıflara Ipad sınıfları deniyor. Öğrenciler okul çantalarında çok sayıda kitap yerine Ipad taşıyor.  Ipadleri aileler dört yıl boyunca finanse ediyor.

 

Sabine Baumann Hannover’da sekizinci sınıf bir Ipad sınıfının öğretmeni. Bir buçuk yıldır derste Ipad kullanan Baumann, “Amacımız öğretim ve öğrenimi interaktif hale getirmekti. Hedefimize ulaştık. Öğrenciler derste daha aktif rol alıyor. Bir fikir haritası hazırlarken öğrencilerle birlikte çalışıyoruz. Öğrencilerle Ipad üzerinden yazışıyor, sunumları dijital ortamda hazırlıyoruz. Derste izlettiğimiz eğitici videolarda yer alan konuları anlamayan öğrenciler teneffüste tekrar tekrar aynı videoyu izleyebiliyor. Öğrenciler sürekli birbirleriyle iletişim halinde. Öğrencilerin medya yetkinliği, teknik bilgisi de çok gelişti. Bilhassa kız öğrenciler teknik açıdan kendini çok geliştirdi.“ diyor.

 

Ipad’de anlatılan dersin daha fazla ilgi çektiğini söyleyen Baumann, “Çalışma tempomuz hızlandı. Araştırmalarımızı anında yapabiliyoruz. Güncel bilgilere ulaşıyoruz.” şeklinde konuşuyor. Facebook gibi öğrencilerin dikkatini dağıtacak sitelerin okulun güvenlik sistemi tarafından engellendiğini söyleyen Baumann, “Öğrencilerin dikkatini dağıtan şeyleri tamamen engellememiz mümkün değil. Eskiden ders esnasında isim, şehir oynayan çocuklar bugün dijital ortamda oyun oynuyor.” hatırlatmasında bulunuyor. Projeye katılan öğrenciler Ipad ile ders yapmaktan memnun. Dersin çok daha zevkli hale geldiğini söyleyen öğrenciler, derste daha fazla motive olduklarını dile getiriyor.

 

Bir kreşte uygulanan Ipad projesinde yer alan öğretmen Tina Köhler küçük çocukların yeni medya aracı tableti tanımaları gerektiğini düşünüyor. Köhler,“Önemli olan çocukların yaşına uygun şekilde Ipad’le ilişki kurması. Biz 0-3 yaş grubu çocukların dil eğitiminde Ipad’den faydalanıyoruz. Ipad’e dokunmalarını sağlıyor, birlikte fotoğraf çekiyoruz. Çocukların gelişimini engellemedikçe sorun görmüyoruz.“ diyor. Normal şartlarda 3 yaşından büyük çocuklara tablet kullanımının tavsiye edildiğini belirten anaokulu öğretmeni, çocukların gelişimine göre yaş sınırının da değişebileceğini söylüyor.

 

BETÜL ÖZDEMİR / STUTTGART

29.03.2014 09:00

KAYNAK: ZAMAN

Bu yazı 87 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*