“Rehber öğretmenimin fedakarlıklarını unutmayacağım”

 

 

Hauptschule mezunlarının üniversite okuması imkansız gibi görülse de bunu başaran bir çok genç var. 24 yaşındaki Arzu Sümertaş onlardan biri. Pforzheim’da yaşazan Sümertaş, uzun bir okul hayatının ardından üniversite hazırlığı yapıyor. İlahiyat okumak isteyen öğrenci, Hauptschule’deyken okumayı düşünmemiş. Sümertaş, “Hizmet olmasaydı okumazdım. Hizmetle birlikte hayatım değişti.” diyor.

 

Hauptschule’deyken meslek eğitimi alma hayalleri kurduğunu söyleyen Sümertaş, oda tasarımcısı olmak istiyormuş. ‘Kolay iş bulurum’ düşüncesiyle bir meslek lisesinde Mittlere Reife eğitimi almaya başlamış. Derslerinde zorlanan öğrenci, eğitim merkezi Ekol’e kaydolmuş. O günü ise hayatının dönüm noktası olarak görüyor.

 

Eğitim merkezinin rehberlik servisinde görev yapan öğrencilerin üniversiteli olduğunu gören Sümertaş onlara özenmiş. Üniversite okumak için gösterdikleri azme hayran kaldığını söyleyen genç kadın, “Rehber öğretmenler arasında Almanya’ya okumaya gelenler vardı. Onların azmi, başörtüsü yasağı nedeniyle çektikleri sıkıntıları beni çok etkiledi. Okuyabilmek için ülke değiştirmeyi göze almışlardı. Onlar dilini, kültürünü bilmedikleri bir ülkede okuma mücadelesi verirken ben bir an önce okulu bırakmayı düşünüyordum. Meslek eğitimi hayalim rehber öğretmenlerimi tanıdıktan sonra bitti.“ diyor.

 

Üniversite okumayı hedefleyen Sümertaş’a en büyük destek rehberlik servisinden gelmiş. Rehber öğretmenleri onu hedeflediği yolda bir gün bile yalnız bırakmamış.

 

Hizmete vefa borcu olduğunu söyleyen Sümertaş şöyle diyor: “Bugün buralara kadar geldiysem tek nedeni var: Hizmet bana sahip çıktı. Bana ilk etapta hem dünyam, hem de ahiretim için çalışmayı öğrettiler. Kitap okumayı sevdirdiler. Hedefli yaşamayı öğrettiler. Sorumluluk duygum gelişti. Sadece kendim için değil, toplum için de bir şeyler yapmayı öğrendim. Aldığım sorumluluklarla çabuk büyüdüğümü fark ettim.”

 

Kendisiyle rehber öğretmeni kadar kimsenin ilgilenmediğini anlatan öğrenci, “Haftada bir buluşurduk. Saatlerde sıkıntılarımı dinlerdi. Aylarca devam etti bu buluşmalarımız. Sabaha kadar oturur konuşurduk. Hiç uyumadan üniversiteye giderdi. Belki beni dinleyen, bana yol gösteren biri olmasaydı çok hata yapar, bazı kişilere kin besliyor olurdum.” diyen azimli öğrenci, rehber öğretmeninin fedakarlıklarını unutmayacağını söylüyor.

 

Hizmet hakkında söylenen olumsuz sözlere üzüldüğünü de ifade eden Sümertaş, “Hizmet elimden tutmuş olmasaydı şu an çok farklı yaşayan, çok farklı düşünen bir Arzu olurdum. Belki Haşhaşi olmasam da sigara kullanıyor olabilirdim. Okula devam etmezdim. Çocukken sevmediğim insanları sevmeyi öğrenemez, hatta belki de kin beslerdim. Elimden tutan birileri olduğu için Allah’a şükrediyorum. Çok şükür hizmet var.“ diye konuşuyor.

 

Geçmiş yıllarda da Hocaefendi’nin üzerine gelindiğini hatırlatan Sümertaş, “Hocaefendi hepsinden alnının akıyla çıktı. Bundan da çıkacak inşallah.” şeklinde konuşuyor.

 

BETÜL ÖZDEMİR / PFORZHEIM

09.03.2014 22:00

Haber kaynak: www.zaman-online.de

Bu yazı 143 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*