Şans oyunlarına rağbetin artması endişeleri artırıyor

 

 

Federal Sağlık Bilgilendirme Merkezi’nin 2007 yılında başlattığı araştırma sonuçları yayınlandı.16-65 yaş grubuna düzenlenen anket sonucunda endişe verici sonuçlar ortaya çıktı.

 

Berlin’de açıklanan araştırma sonuçlarına göre kumar otomatlarında şans oyunları oynayan gençlerin oranı dikkat çekici.2007 yılında 18-20 yaş grubu erkeklerin yüzde 5,8’i kumar otomatlarında şans oyunları oynarken, bu oran 2013 yılında yüzde 23,5’lik endişe verici bir orana yükselmiş.  Araştırmaya göre ise geçmiş yıllarda sıklıkla oynanan ‘sayısal loto’ adlı şans oyununa eskisi kadar ilgi gösterilmiyor. 2011 yılında araştırmaya katılan gençlerin yüzde 24,1’i bu oyuna ilgi gösterirken, 2013 yılında bu oran yüzde 19,2’ye düşmüş.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Federal Sağlık Bilgilendirme Merkezi Bölüm Yöneticisi Peter Lang, Almanya’da şans oyunlarını oynama boyutlarının endişe verici duruma geldiğini söyledi. Lang,“Göçmenler ve işsiz erkekler daha fazla problem oluşturacak şekilde şans oyunları oynama riski taşıyor. Çok para kazanma ümidi kontrolsüz oynamaya ve riskleri hafife almaya sevkediyor. Bu durum şimdiye kadar uygulanan önlem alma stratejilerini zorunlu kılıyor.” şeklinde konuştu.Ankete katılanların yüzde 88’i şans oyunlarının devlet tarafından kontrol edilmesini istiyor.

 

438 BİN KİŞİ HASTALIK DERECESİNDE ŞANS OYUNU OYNUYOR

Araştırma sonucu yaklaşık 438 bin kişinin hastalık derecesinde şans oyunu oynadığını ortaya koydu. 2011 yılında bu rakamın 265 bin olduğu belirtildi. Şans oyunları en çok gençlerde büyük problemler oluşturuyor. 18-20 yaş arası şans oyunları oynayan erkeklerin yüzde 9,2’si  hastalık derecesinde şans oyunu oynuyor. Araştırmadan çıkan bir başka sonuç ise şans oyunları oynayan kişilerin bilinçli şekilde oynadığını gösteriyor. Ankete katılanların yüzde 68’i şans oyunlarının tehlikeli yönleri hakkında bilgi sahibi olduklarını düşünüyor.

 

Şans oyunlarının oluşturabileceği sıkıntılar hakkında bilgi edinen, danışmanlık yapan bağımlılık merkezlerini tanıyan kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Şans oyunlarının tehlikeleri hakkında daha fazla bilgi  http://www.bzga.de adlı adresten veya 0800-1 37 27 00 numaralı hattan öğrenilebiliyor.

 

BETÜL ÖZDEMİR / PFORZHEIM

24.02.2014 11:01

Kaynak: www.zaman-online.de

Bu yazı 92 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*