Almanya’da da ‘Herkes O’nu Okuyor’ yarışmasına ilgi büyük

 

Peygamber Efendimiz’i (sav) tanımak ve tanıtmak için başlatılan ‚Herkes Onu Okuyor’ kampanyasına Almanya’dan da büyük ilgi geldi. Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler sadece okur kulüplerinde değil; evde, okulda, otobüs yolculuklarında da O’nu okuyor.

 

Peygamber Yolu Derneği’nin Türkiye genelinde Peygamberimiz’in (sav) örnek hayatını öğrenmek ve öğretmen gayesiyle başlattığı Herkes O’nu Okuyor adlı projeye Almanya’da da büyük ilgi gösteriliyor. Pforzheim’da kültürel faaliyetleriyle tanınan Rumi Kültür Merkezi’nin bugüne kadar edindiği tecrübe, Almanyalı Türklerin de bu yarışmaya gösterdiği büyük ilgiye örnek teşkil ediyor.

 

Merkezin müdürlüğünü yapan Ümmühan Demir, kampanyanın çocuk ve gençleri okumaya teşvik ettiğini söylüyor. Kurdukları okuma kulüplerinin öğrencileri okumaya yönelttiğini dile getiren Demir, “Evde yalnızken kitap okumayan çocuk grupça kitap okuyabiliyor. Keşke bütün aileler çocuklarını okuma kulüplerine gönderse de hep birlikte okusak.“ diyor.

 

Öğrencileri Peygamberimiz’i (sav) tanımaya teşvik etmek için kurulan bu okur kulüplerine ‘Herkes O’nu Okuyor’ adı verilmiş. Her cuma günü 7 ila 10. sınıf öğrencileri 17:30-19:30, 11 ila 12.sınıf öğrencileri 19:30-21:30 saatleri arasında bir araya gelip Sonsuz Nur, Efendimiz Muhtasar ve Efendiler Efendisi Hz. Muhammed adlı kitapları okuyor.

 

Tatili fırsat bilen kültür merkezi üç gün boyunca uygulayacakları tatil programına her gün 45 dakika kitap okumayı koymuş. Okul öncesi çocuklar için de bir çalışma başlatacaklarını söyleyen Demir, henüz okumayı bilmeyen küçük çocuklara da bir öğretmenin haftada bir kez Efendimiz’in (sav) hayatını okuyacağını haber veriyor.

 

Yarışmaya gençler de büyük ilgi duyuyor. 19 yaşındaki Büşra Bulut da yarışa katılmak isteyenler arasında. Bu yıl Sonsuz Nur serisini ikinci kez okuduğunu söyleyen Büşra, her yıl Efendimiz’in (sav) bilmediği özelliklerini öğrendiğini söylüyor. Kitap kulübüne düzenli olarak katılan genç yarışmacı, iki saat içinde 80 sayfa kitap okumuş.

 

Kitabın dilini ağır bulmayan Büşra şöyle diyor: “Kitap çok akıcı. Sadece biyografik şekilde yazılmamış. Fethullah Gülen Hocaefendi kitapta hissiyatını da dile getirmiş. Duygu yüklü bir kitap. Çok etkilendim. Hem Efendimiz’i (sav) tanıyor, hem de uyguladığı metotları bugüne bakan yönüyle öğreniyoruz. Efendimiz’i (sav) tanımak ve övmek yetmiyor. Onun gibi yaşamak için onu tanımamız gerekiyor.“ şeklinde konuşuyor.

 

Büşra kitabı okurken nefsini sorguluyor: “Kendi kendime soruyorum: Peygamberimiz’in (sav) hayatını kendime ne kadar örnek alabildim? İslam’ı ne kadar yaşıyor, ne kadar yaşatıyorum? Allah rızası için şimdiye kadar ne yaptım? O’nun hayatını yakından tanıyınca aslında bizden çok daha zor şartlar altında yaşamış olduğunu görüyor, hayata daha sıkı sıkı tutunuyoruz.“

 

Büşra bir yıl önce Umre’ye gitmiş. Sonsuz Nur serisini de bu umre öncesi ilk kez okumuş. Kitap sayesinde Umre’ye hazırlıklı gittiğini söyleyen Büşra “Umre’de okuduğum yerler geldi aklıma. Efendimiz’in (sav) hayatını okuyup onu yaşadığı yerleri görmek çok güzel bir duygu.“ diyor.

 

Yarışmaya katılmak isteyen öğrencilerden biri de 17 yaşındaki Rüveyda Arslan. Bir haftadır Sonsuz Nur serisini okuyan Rüveyda, kitabı sadece okuma kulübünde değil, evde, okulda, otobüste de okuyor. En çok okulda kitap okuduğunu söyleyen Rüveyda, boş derslerini ve teneffüslerini Sonsuz Nur’u okuyarak değerlendiriyor. Uyguladığı bu yöntemle çok sayıda kitap bitirmiş.

 

Kitaptan etkilendiğini söyleyen Rüveyda, “Bize her zaman Peygamberimiz (sav) anlatılıyor. Ama bu okumak kadar etkili olmuyor. Okuyunca sanki direkt onunla bağlantı kuruyoruz. Her okuyuşumda bilgilerim tazeleniyor.” diyor. Türk gençlerinin Türkçe kitapları anlamakta güçlük çektiğini kabul etmeyen Rüveyda, Sonsuz Nur serisinin dilini çok anlaşılır buluyor.

 

BETÜL ÖZDEMİR / PFORZHEIM

17.02.2014 22:00

Haber kaynak: www.zaman-online.de

Bu yazı 161 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*