Facebook çocuklar için uygun bir ortam değil

 

Almanya Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Bakanlığı tarafından yürütülen SCHAU HIN insiyatifi aileleri sosyal paylaşım siteleri hakkında uyardı. Girişim, ailelerden çocuklarını internetteki tehlikelerden korumak için sitelerin güvenlik ayarlarını kontrol etmelerini, kuşkuya düştüklerinde çocuklarını sosyal paylaşım sitelerini kullanmaktan vazgeçirmelerini istedi.

 

Milyonlarca genç internette sosyal paylaşım sitelerini kullanıyor. Yapılan araştırmalara göre Facebook gençler tarafından en sık kullanılan sosyal paylaşım sitesi. Birçok genç severek kullandığı Facebook’un doğum günü, adres, fotoğraf, yorum gibi özel bilgileri reklam amaçlı kullandığının farkında bile değil. Belli aralıklarla kullanım şartlarını değiştiren Facebook, şartlarını bir kez daha değiştirdi. Yeni şartlara göre Facebook kullanıcılarının kişisel bilgileri reklam amaçlı kullanılabiliyor.

 

AİLELER VERİ KORUMA AYARLARINI KONTROL ETMELİ

Facebook’un kullanım şartlarına göre 13 yaşından büyük herkes Facebook’a üye olabiliyor. Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Bakanlığı’nın yürüttüğü SCHAU HIN adlı girişim ise aileleri sosyal paylaşım siteleri hakkında uyarıyor.

 

Facebook’un güvenlik konusunu ihmal ettiğini düşünen SCHAU HIN, çocukların Facebook kullanmasını uygun bulmuyor. Girişimin uzmanlarından Kristin Langer, “Sosyal paylaşım siteleri, veri koruma ve gençleri koruma hususunda ihmalkar davranıyor. Bu nedenle Facebook yetişkin olmayanlar için tavsiye edilmiyor” diyor.

 

SCHAU HIN, aileleri Facebook hakkında şu bilgileri veriyor. Çocuklarının Facebook’a kayıt olmasına izin veren ailelerin çocuklarıyla birlikte özel bilgi ve güvenlik ayarlarını ayarlaması gerekiyor. Çocuklar Facebook’ta gerçek yaşını kullandığı takdirde yaş gruplarına uygun ayarlardan faydalanabiliyor. Bu ayarlara göre Facebook kullanıcısı çocuklar yabancılar tarafından arama motorundan aratıldığında bulunamıyor. Arkadaş listelerinde olmayan kişiler kendilerine mesaj gönderemiyor.

 

SCHAU HIN, Facebook’un çocuklar için sunduğu ayarları yeterli bulmuyor. Yetişkin olmayanlar sosyal paylaşım sitelerindeki kişisel ayarlarını kendi yaşlarına uygun hale getirse de bilgilerinin reklam amaçlı kullanılmasını tam anlamıyla engelleyemiyor. Bilgilerini korumak isteyen kullanıcıların özel ayarlardan reklam seçeneğini kapatması gerekiyor. Ailelerin çocuklarını sosyal paylaşım sitelerini kullanırken duyarlı hale getirmesi, özel bilgilerini paylaşmamaları ve tanımadıkları kişileri arkadaş listelerine eklememeleri yönünde uyarması gerekiyor. Aksi takdirde gençlerin arkadaş listesine giren yabancı kişiler paylaşılan bilgilerden faydalanabiliyor.

 

SCHAU HIN adlı girişim ailelere çocuklarının yaşlarına ve ilgi alanlarına yönelik sosyal paylaşım siteleri araştırmalarını ve sitenin güvenlik ayarlarına dikkat etmelerini tavsiye ediyor. Çocuklara yönelik olarak hazırlanan sosyal paylaşım siteleri site kurucuları tarafından takip ediliyor. Site yöneticileri önemli durumlarda paylaşılan yazı ve görüntülere müdahil olabiliyor. Çocuklar bu tarz sitelere sadece ailelerin izni ile kayıt olabiliyor.

 

ÇOCUKLARA YÖNELİK PAYLAŞIM SİTELERİ

SCHAU HIN sekiz yaş üstü çocuklara www.tivitreff.de, www.kindernetz.de/netztreff, www.knipsclub.de adlı siteleri tavsiye ederken, on yaş üstü çocuklar için www.mein-kika.de adlı siteyi tavsiye ediyor. Aileler, SCHAU HIN’in internet sitesinden “10 altın kural” bölümünden sosyal paylaşım siteleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olabiliyor.

 

24.09.2013 / zaman-online´da yayınlandı.

Bu yazı 122 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*