Bilgisayar oyunları yaşlıların zihin gelişimini artırıyor

 

Yaşlanma, çeşitli fiziksel rahatsızlıkların yanısıra zihinsel gelişimi de olumsuz etkileyerek gündelik yaşamı zorlaştırabiliyor. Yaş ilerledikçe birden fazla aynı anda işi yapabilme becerisi azalıyor. ABD’de yapılan bir araştırma ise yaşlıların bilgisayar oyunları yardımıyla bu beceriyi geliştirebileceğini ortaya koydu.

 

Araştırmaya göre dijital oyunlar yaşlıların yeteneklerini geliştiriyor. Kaliforniya Üniversitesi Araştırma Görevlisi Nörolog Adam Gazzaley tarafından yapılan araştırmada 60-85 yaşları arasındaki kişiler, bir kaç hafta üst üste oyun oynaması sonuncunda zihinsel gelişimlerinde ilerleme sağlandı. Araştırma sonucu yaşlıların hafızasının geliştiği ve konsantrasyon gücünün arttığı görüldü.

 

Kaliforniya Üniversitesi Araştırma Görevlisi Nörolog Adam Gazzaley, Nature adlı dergiye yaptığı açıklamada oyunların yaşlılar üzerindeki etkisini altı ay sonra da kaybetmediğini söyledi.

 

Araştırmaya katılan sağlıklı yaşlılara ‘Neuro Racer’ adlı 3D bir oyun oynatıldı. Yaşlılar oyunda virajlı bir yolda araba kullanarak aynı anda yolda karşılarına çıkan trafik levhalarını takip etti. Yaşlılardan sadece belirli sinyallerde tuşa hızla tıklamaları beklendi. Üç hafta boyunca devam eden araştırmada yaşlılar toplam on iki saat oyun oynadı. Araştırma sonunda yaşlıların oyunu ilk defa oynayan yirmili yaşlılardan daha hızlı reaksiyon gösterdiği tespit edildi. Araştırma sonucu oyunu oynayan yaşlıların hafızasının ve konsantre gücünün geliştiği görüldü.

 

Zaman-online´da yayınlandı. (09-09-2013)

Bu yazı 115 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*