Üniversiteler yabancı öğrencilerini yalnız bırakmıyor

 

Mannheim Üniversitesi yabancı üniversite öğrencileri arasında ilgi görmeye devam ediyor. Yapılan bir ankette Mannheim Kampüsü yabancı öğrenciler tarafından Almanya’nın en güzel kampüsü seçildi.

 

Yabancı öğrencilere verilen eğitimde kalitesini arttırmak isteyen Mannheim Üniversitesi, DAAD ve Yüksekokul Rektörleri Konferansı tarafından hazırlanan bir ulusal kodeks imzaladı. Kodekste hedef bilgi, reklam, üniversiteye kabul, danışmanlık alanlarında yabancı öğrencilere ortak bir standart oluşturmak.

 

Ulusal kodeksi imzalayan yüksekokullar için öngörülen şartlardan biri yabancı öğrencilere eğitim öncesi ve eğitim esnasında kaliteli danışmanlık yapmak. Kodeks yabancı öğrencilerin üniversite eğitimi hakkında nasıl bilgilendirileceğini ve üniversiteye kabul edilme sürecinin nasıl işlediğini belirliyor. Yabancı öğrencilerin eğitim, dil ve sosyal danışmanlıkta hangi beklentiler içerisinde olabileceği de kodekste belirlenmiş.

 

Kodeksi imzalayan yüksekokullar yabancı öğrenciler için verilen eğitimde kaliteli bir standart sunmayı kabul ediyor. Kodeksi imzalayan üniversitelerin arasına Mannheim Üniversitesi de katıldı. Üniversite kodeksin sunduğu şartları yerine getirmeye hazırlanıyor. Üniversite’nin Akademik Yabancılar Ofisi yabancı öğrencileri bilgilendirerek taleplerini yerine getirmeye çalışıyor. Üniversite aynı zamanda yabancı bilimcilere de kapsamlı danışmanlık hizmeti sunuyor.

 

03-09-13 tarihinde zaman-online‘da yayınlandı.

Bu yazı 79 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*