Almanya’nın dinlenme bölgesi Bodensee

 

Almanya’da dinlenme bölgesi deyince bir çok kişinin aklına ilk olarak Bodensee Bölgesi gelir. Almanlar nezdinde en güzel tatil beldesi olarak bilinir. Bölgenin havası ve manzarası bir çok kişiyi kendine çeker. Kimileri için bir meditasyon merkezidir Bodensee. Bölgedeki şehirlerde çok sayıda termal var. Bodensee tatil için genellikle yaz aylarında tercih ediliyor. Dünyanın dört bir yanından turist ağırlayan bölge cıvıl cıvıl hale geliyor.

 

Almanya, Avusturya ve İsviçre ortasındaki Bodensee Gölü’nün yüzölçümü 536 km². Avrupa’nın üçüncü geniş gölü Bodensee, 273 km uzunluğunda sahile sahip. Konstanz, Meersburg, Unteruhldingen, Überlingen, Friedrichshafen ve Lindau şehirleri gölün kıyılarında yer alan tanınmış şehirler. Baden Württemberg Eyaleti’nin musluk suyu bu gölden temin ediliyor.

 

Almanya’nın her şehrinde olduğu gibi bu bölgede de tarihi şehirler ilgi görüyor. Yüzyıllar önce kurulmuş bu küçük şehirler Almanya’nın tarihini yaşatıyor. Yazın Bodensee’de tatil yapmak isteyenler ellerini çabuk tutması gerekiyor. Aylar öncesinden oteller ve pansiyonlar dolmaya başlıyor.

 

Bodensee Gölü’nün kıyılarındaki şehirlerin her biri tarihi yapıları ve manzaralarıyla görülmeye değer. Gölün çevresindeki şehirleri kısa bir sürede görmek neredeyse imkansız. Gölde on ada var. Bunlardan en büyükleri Reichenau, Lindau ve Mainau adaları. Her bir ada birbirinden güzel. Lindau Adası ıhlamur ağaçlarıyla donanmış. Mainau Adası ise çiçeklerle süslenmiş bir ada. Bodensee Bölgesi’ni tamamıyla anlatmak mümkün olmadığından bölgedeki üç şehirden bahsedeceğiz. Bölgenin en büyük şehri Konstanz, kültür şehri Meersburg ve ve çiçek adası olarak tanınan Mainau Adası.

 

Bodensee Bölgesi’nin en büyük şehri Konstanz

 

Konstanz Bodensee Bölgesi’nin en büyük şehri. Şehirde seksenbeş bin kişi yaşıyor. Bodensee Gölü’ne bağlanan Ren nehri Konstanz’ın şehir merkezinden geçiyor. Hem gölü hem de nehri olan bir şehir. Yazın oldukça kalabalık Konstanz kıyıları. Gölün tadını çıkartmak isteyenler küçük botlarla açılıyor İsviçre istikametine doğru. Motorlu botlar kadar pedallı botlar da ilgi görüyor.

 

      

 

Konstanz göl ve nehir kıyıları kadar şehir merkeziyle de güzel. Tarihi yapılar süslüyor şehrin merkezini. Şehrin dört bir yanında Alman tarihinde önemli rol oynayan isimlerin heykelleri var. Konstanz’ı tam anlamıyla gezebilmek için biraz tarihini araştırmak gerekiyor. Tanınmış Bodensee termali de burada. Termal her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.Gezerken minareli bir camiyle karşılaşıyoruz. Tahminlerimiz şehirde çok sayıda müslüman olabileceği yönünde.

 

 

 

Liman Konstanz’da önemli bir yere sahip. Her on dakikada bir tekneler hareket ediyor. Kimisi içinde İsviçre yolcularını, kimisi ise Meersburg yolcularını taşıyor. Konstanz’a trenle ulaşmak çok kolay. Tren istasyonu tam şehrin merkezinde.

 

Kültür şehri Meersburg

 

Meersburg Bodensee kıyısında dik bir yamaca kurulmuş, görüntüsüyle dikkat çeken bir şehir. Almanya’nın en büyük turist rotası olan Deutsche Fachwerkstraße’ye bağlı bu kültür şehrini yılda binlerce turist ziyaret ediyor. Turistlerin genellikle yaşlı olması dikkat çekici. Yüzyıllar önce kurulmuş bu küçük şehirde 5400 kişi ikamet ediyor. Küçücük şehri kim, neden ziyaret eder ki demeyin. Manzarası ve tarihi turistleri cezbediyor.

 

 

 

Meersburg’u cazip kılan özelliklerin başında yamaca kurulan tarihi kale ve orta çağdan kalan şehir merkezi geliyor.  Şehrin en önemli eseri yedinci yüzyılda inşaa edilen kale, Almanya’nın en eski içinde yaşanan kalesi olarak tarihe geçmiş. Ünlü Alman şair Annette von Droste-Hülshoff  da bu kalede yaşamış. Bir diğer önemli tarihi eser ise Yeni Saray. Yeni sarayın meydanında yapılan kültürel faaliyetlerle Meersburg’un tarihi yaşatılmaya devam ediyor. Şehirdeki müzeler yılda binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. İlgi gören müzelerden birisi Meersburg Weinbaum müzesi. Müzede 50.160 litrelik bir Türk fıçısı (Türkenfass) var. Onyedinci yüzyılda yaptırılan bu fıçı Osmanlı’ya karşı yapılan savaşlarda başarı gösteren Markgrafen Ludwig Wilhelm von Baden anısına yaptırılmış. Şehrin ziyaretçileri  Meersburg’un daracık sokaklarını, meydanlarını ve müzelerini gezdikten sonra göl kıyısındaki cafelerde temiz hava eşliğinde kahvelerini yudumluyor. Bu sessiz şehirde Bodensee Gölü’nü izlerken derin düşüncelere dalmamak elde değil.

 

  

 

Kıyıda oteller ve tatil evleri sırasıyla dizilmiş. Doğayla içiçe olan bu şehir daha çok  dinlenmek için tercih ediliyor.  Meersburg’un çevresi adeta tatil köylerine dönmüş. Meersburg’da yaklaşık iki yüz tatil evi var. Almanlar kimi zaman uzun tatillerini burada geçirirken, kimi zaman sadece haftasonu dinlenmek için geliyor. Meersburg termali turistleri kendine çeken bir diğer faktör. Binbirgece masallarını andıran termalin içinde osmanlı buhar banyosu ve hamam da var.

 

Şehirde manzara noktaları belirlenmiş. Bu noktalardan göle tepeden bakılıyor. Gölün tadını çıkartmak isteyenler Meersburg’un karşı komşusu Konstanz’a feribotla geçebiliyor.

 

Çiçeklerle süslenmiş Mainau Adası

 

Bodensee Bölgesi’nde ilgi gören yerlerden birisi de Mainau Adası. Çiçek Adası olarak da bilinen adada milyolarca çiçek var. Dünyanın dört bir yanından turist ağırlayan ada,  yılda 1,2 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.  Ada 45 Hektarlık alanıyla Bodensee’nin en cazip turistik yeri. Neler yok ki bu adada? Binbir çeşit çiçek, palmiye ağaçları, bitki bahçeleri, kırk çeşit kelebek, hayvanat bahçesi, çocuk parkları ve Mainau Sarayı.

 

 

 

Stresten uzaklaşmak isteyenlerin uğrak noktası Mainau Adası. Her bir köşesine çiçek ekilmiş ada, masallar diyarını andırıyor. Adada çocuklar da düşünülmüş. Çocuklara özel alanlar yapılmış. Bunlardan birisi küçük hayvanat bahçesi. Çocuklar keçileri severken çok eğleniyor.  Görüntüsüyle kendini ziyaretçilere hayran bırakan çiçekler, mis kokularıyla da cezbediyor. Saymakla bitmiyor adadaki çiçek çeşitleri. Sadece üç bin orkide var. Bir milyonu aşkın lale, nergiz, sümbül, çiğdem, menekşe güzelliklerini sergiliyor.  Haziran ayı gül ayı seçilmiş. Bu yıl bin tane gül İtalyan bahçesinde konuklarının karşısına çıktı.

 

   

 

Ada sadece çiçek çeşitlerinden oluşmuyor. Saraya giden yolda yüzelli yılı geride bırakmış çeşitli ağaçlar var. Kelebek evi ve Mainau Sarayı’nın terası ilgi gören yerler arasında. Kelebek evine girdiğinize etrafınızda çeşit çeşit kelebekler uçuşuyor.

 

   

 

Kısa bir köprü adayı Konstanz’a bağlıyor. Ziyaretçiler için hazırlanmış park yerine parkederek adaya ulaşmak mümkün. Konstanz ada arası yürüme mesafesi yaklaşık on dakika. Giriş yetişkinler için 17,50 Euro, on iki yaşından küçük çocuklar için ücretsiz, on üç yaşından büyük öğrenciler için ise 10 Euro. Akşam 17’den sonra biletler yarı fiyatına düşüyor. Yazın ada güneş batana kadar ziyaret edilebiliyor.

 

    

 

29-07-2013 tarihinde yazıldı

 

Bu yazı 4.280 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*