Gençler yaz okulunda gazeteci olacak

 

Yaz tatilinin başlamasıyla birlikte yaz okulları da açılmaya başladı. Yaz okulları sayesinde öğrenciler altı hafta boyunca günlerini boş geçirmiyor. Tatile gidemeyen çocuklar yaz okullarında eğlenerek öğrenmeye devam ediyor. Son yıllarda gençler tarafından kullanılan medya araçlarının artmasıyla birlikte medya pedagogları medya eğitimine dair yaptıkları çalışmaları da arttırdı. Yaz okullarının yanısıra dijital yaz okulları da rağbet görmeye başladı.

 

Bu yıl dijital yaz okullarından biri de Mainz’da düzenleniyor. JungeMedienWerkstatt tarafından organize edilen ‚Gençlik Medya Yaz 2013’ adlı yaz okulu 5 Ağustos’ta başlıyor. Yaz okulunda 14-16 yaş grubu gençlere iki hafta boyunca medya eğitimi verilecek. Eğitimler 5-16 Ağustos tarihleri arasında Pazartesi-Cuma arası her gün 10-16 arası olacak.

 

Yaz okuluna katılan gençler iki hafta boyunca gazeteci rolüne bürünecek. Medyaya ilgi duyan gençler televizyon, gazete, radio ve internet hakkında bilgilendirilecek. Gençler medya alanında araştırmadan oluşturmaya kadar her konuda bilgi sahibi olacak. Medya araçlarıyla birlikte büyüyen gençler yaz okulu sayesinde kullandıkları araçların fonksiyonlarını ve sorgulayarak kullanmayı öğrenecek. İleride gazeteci olmak isteyen gençler bu sayede medya alanını yakından tanıyacak.

 

Eğitim medya pedagogları tarafından Mainz’da Medienhaus binasında verilecek. Yaz Okulu’na katılmak isteyen gençler www.jugendmediensommer.de adresinden kaydını yaptırabilir.

 

25.07.2013’de Zaman Online‘da yayınlanmıştır.

Bu yazı 95 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*