İnce bir bakış açısı

 

Geçenlerde bir Alman arkadaşımın evine misafir oldum. Aslında arkadaşım dediğim kişi staj yaptığım kurumda benden mesul olan yetkili. Stajım bittikten sonra görüşmeye devam ederek arkadaş olduk.

 

İki çocuğuyla birlikte kapıda karşıladı beni. İçeri buyur etti. Pardesümü çıkartırken arkadaşımdan şöyle bir yorum geldi:

 

– Bu tarz mantoları çok beğeniyorum. Geçen gün çarşıda bir örtülü kızın da üzerinde böyle uzun bir manto vardı. Çok güzel ve farklıydı. Üst kısmında kat kat desenler vardı. Aşağı doğru genişliyordu. Bilhassa mantoların kesim şeklini çok beğeniyorum.

 

Omuzlarımdan tuttu. Beni olduğum yerde çevirdi ve üzerimdeki mantoyu inceledi. Şöyle devam etti:

 

– Bunun kesimi de çok hoş. Çok nazik bir görüntüsü var. Senin bir de çiçekli bir manton vardı. O da çok şirin.

 

Şaşırmıştım. İlk defa pardesümün kesimiyle ilgili bir yorumla karşıkarşıya kalmıştım. Bu yorumun Alman bir arkadaşımdan gelmesi beni daha çok şaşırtmıştı. Arkadaşım pardesüleri sadece beğenmemiş detaylarına kadar dikkat etmişti.

 

Bir süre giyim üzerine muhabbet ettik. Kıyafetlerimi nereden aldığımı, Almanya’da bulup bulamadığımı sordu. Sokakta yürürken örtülü kızların kıyafetlerini beğendiği için incelediğini söyledi. Eleştirerek devam etti konuşmaya:

 

– Örtülü kızlara dar giyimi yakıştırmıyorum. Altında dar bir pantolon, üzerinde başörtüsü hoş durmuyor. Avrupalıların tarzına ayak uydurmaya çalışıyorlar sanki. Oysaki manto giyinen kızların kendince bir tarzı var.

 

Buna benzer bir yorumu başka bir Alman arkadaşımdan da duymuştum. Şöyle demişti:

 

– Müslümanlar başörtüsünü cazibelerini gizlemek için takmıyorlar mı? Sokakta başörtülü kızlarla karşılaşıyorum. Bazıları benden daha dar giyiniyorlar. Taytın üzerinde mini etek hiç yakışmıyor. Daha fazla dikkat çekiyorlar.

 

Almanya’da her örtülü genç kız sokakta yürürken çevresindekilerin bakışlarıyla karşı karşıya kalır. Bu bakışlar genelde yaz aylarında artar. Bazı genç kızlar bakışların ardında müslüman düşmanlığının yattığına inanır, bazıları ise meraktan olduğunu düşünür. Halbuki bazı bakışların ardında bir de ince bir bakış açısı vardır…

Bu yazı 316 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*