Bir Alman vatandaşı Türkiye’de evlenmeye niyet ederse…

 

Alman vatandaşı bir Türk Türkiye’de evlenmeye niyet ederse ne olur?

 

Nikah işlemleri bitene kadar her gün tirajı komik bir olay yaşanır.

 

Eşim ve benim gönlümde İstanbul’un ayrı bir yeri var. İkimiz de çocukluğumuz da beş-altı yıl geçirdik İstanbul’da. Bu nedenle nikahımızı bu şehirde kıydırmaya karar verdik. Kararı vermek kolay oldu. Peki ya nikahı kıydırmak?

 

Alman vatandaşı olan gariban(!) ben Türkiye’de evlenmeye niyet ettikten sonra Almanya’da Nikah Dairesi’nde eşimle birlikte işlemleri başlattık. Herşey gayet kolay halloldu. Nikah Dairesi’yle iki kez görüştük.

 

1.Görüşme: Nikah memuru Türkiye’de nikah kıydırabilmek için gerekli olan şartları anlattı ve teslim etmemiz gereken belgeleri söyledi. Bunlar Alman vatandaşından doğum belgesi, kimliğinin fotokopisi ve nüfus kayıt örneği. Türk vatandaşından ise bu üç belgenin yanısıra belediyeden alacağı bekar olduğuna dair bir belge. Yanlış anlaşılma olmaması için memur detaylı bir şekilde anlattı gerekli belgeleri.

 

2.Görüşme: Belgeleri teslim ettikten sonra nikah memuru Türkiye için gerekli ve uluslararası geçerli olan ehliyet belgesini hazırladı. Yirmi dakika içinde Almanya’da yapmamız gereken işlemler bitti.

 

Artık rahat bir nefes alabilirdik. Gerçekten alabilir miydik rahat bir nefes?

 

Aynı gün güle oynaya eve geldim. Üzerimden büyük bir yük kalkmış gibiydi. Sanki işlemler tamamen bitmişti. Oysaki asıl sabrımızı zorlayacak işlemler yeni başlıyordu. Nikah Daireleri’nin internet sayfalarından yabancı vatandaşlar hakkında bilgi toplamaya başladım. Bazı Nikah Daireleri’nin internet sitelerinde şu şekilde yazıyordu:

 

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olamayanların nikah memurluğumuzdan ayrıca bilgi almaları gerekmektedir.”

 

Birbirinden farklı bilgilerle karşılaşınca çözümü nikah dairelerini aramakta buldum.

 

İnternet sitesinde olduğu gibi telefondaki memurlar da birbirinden farklı bilgiler veriyordu. Hatta bilgi veremeyen bile vardı. İki derdim vardı. Birisi nikah işlemleri için gerekli evraklar, diğeri ise Nikah Sarayı’nda yer ayırtma. Toplam on Nikah Dairesi’nden aldığım bilgilerle bir sonuca varabildim. Sadece bir Nikah Sarayı yer ayırtmanın mümkün olduğunu söyledi. Eşimin ailesi farklı bir belediyeye bağlı olduğu için işlemleri o belediyede yapıp izin belgesiyle diğer belediyeye gitmemiz gerekiyordu. Türkiye’de evlenebilmek için ise şu belgelere ihtiyacım vardı:

 

Kimlik (tercüme edilmiş)

Son altı ay içinde çekilmiş 5 adet fotoğraf

Sağlık Raporu

Evlenme Ehliyet Belgesi  (tercüme edilmiş)

Doğum Belgesi (tercüme edilmiş)

 

Yine de emin olamamış defalarca bu evraklar dışında teslim etmem gereken bir evrak olup olmadığını sormuştum. Gayet rahat cevaplar alıyordum. Bunlardan en ilginci:

“Ehliyet Belgenizi getirin yeter. Kıyarız nikahınızı”

 

O kadar da rahat olmadığını işlemleri başlatmaya gittiğimiz gün gördük. Telefonda ısrarla sormama rağmen kimliğimi tercüme ettirmem gerektiği söylenmemişti. Noter’de tercüme ettirmemiz gerekiyordu. İstanbul’da koskoca bir belediyede Almanca tercüme edebilen noter bulamadık. Başka bir ilçede bularak tercüme ettirdik. Memur “16:15’e kadar kimliği getirirseniz yaparım işlemleri yoksa yapamam” diyerek şart koşmuştu. Bu cümleyi kurduğunda saat 15:30’du. Şu cümleyi eklemeyi unutmadı: “Bugünü unutun. İstanbul trafiğinde 45 dakikada iş halletmeniz imkansız.” 45 dakika içinde işlemleri halletmiş, tam 16:15 de Nikah Sarayı’na parketmiştik. Belki de bir mucizeydi:)  Koşarak gidiyorduk Nikah Dairesi’ne. Koşarak evlenmeye giden bir çift 🙂 İçeri girdiğimizde memurların hepsi şaşırdı. Eşim, görümcem ve ben nefes nefese kalmış, konuşamıyorduk.

 

Memur:

 

–       Ne çabuk hallettiniz?

 

Türkiye’ye vardığım ilk gün şöyle bir cümle kurmuştum:

“Ben galiba buraya kavga etmeye geldim.” 🙂

 

Söz çıkmıştı bir kere ağızdan:) Günlerce yaşadığımız sıkıntılara son noktayı memur koymuştu. Dayanamadım:

 

–       Almanya’dan defalarca aradım sizi. Neden bana yarım yamalak bilgi verdiniz? Kimliğinizi tercüme ettirin deseydiniz tercüme ettirip getirirdim. Bu kadar stresi yaşamak zorunda kalmazdık, dedim.

 

Aldığım cevaba güleyim mi ağlayayım mı bilemedim.

 

–       Her bilgiyi telefondan veremiyoruz. Buraya geldiğinizde veriyoruz.

 

Oysaki durumumu açıklamıştım. Türkiye’ye vardıktan iki hafta sonra nikah için randevu aldığımızı, işlemleri bir hafta içinde bitirmek istediğimizi ve hazırlıklı olmak istediğimizi söylemiştim.

 

Dediğim gibi nikah hazırlıkları yaparken yaşadığımız son resmi sıkıntıydı bu olay. Dönelim günler öncesine.

 

Sağlık raporu ile başladı ilk tirajı komik olay.

 

Sözü çok uzatmayalım, kalan maceraları ikinci bölüme saklayalım…

Bu yazı 36.011 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

48 yorum

 1. Ben alman vatandası olarak tr ye evlenmek icin geldım. Nıkah dairesinde bana söledıklerı Kimligin degil de Passaportun kopısı gerekiyormus?? anlayamadıgımız konu şu sonucda ben alman Vatandasızım kimligimle istedigim ülkeze gidebilirim Passaport nezime gerek? bu konu hakkında bı bılgın varmı Passaport gercekden gereklımı yoksa ”Personalausweıs” yerterlımı? Bana yakın bır zamanda cvp verebılırsen cok sevınecegım.

 2. Reyhan Hanım ben işlemlerimi kimliğimle yaptırdım. Yalnız Türkiye’ye girerken havaalanından yabancı uyruklu vatandaşlara verilen belgeyi göstermem gerekiyordu. Aksi takdirde işlem yapmıyorlar. Her nikah dairesi farklı çalışıyor.

 3. Merhaba,
  Benimde nişanlım alman vatandaşı. Evlilik ehliyet belsesini almanyadan alabilmemiz için, Almanya benden bazı belgeler istedi. bütün belgelerimi topladım apostilli mühürlü ve cevirilerinide ekleyerek gönderdik. Fakat ULM diye küçük bir kasabada kaydı nişanlımın. orası belgeyi halen vermemekte ve nişanlımdan alman vatandaşlığına geçtiğinde 10 yıl önce bir belge vermişler onu istiyor. nişanlımda bu belgeyi kaybetmiş bulamıyor. Yardımcı olur musunuz. evlilik ehliyet belgesini alırken sizden de alman vatandaşı olduğunuzu kanıtlayan bu belgeyi istediler mi. mümkünse bana sizinle iletişim kurabileceğim bir telefon numarası verirseniz memnun olurum.

 4. Merhaba,
  Benimde nişanlım alman vatandaşı. Evlilik ehliyet belsesini almanyadan alabilmemiz için, Almanya benden bazı belgeler istedi. bütün belgelerimi topladım apostilli mühürlü ve cevirilerinide ekleyerek gönderdik. Fakat ULM diye küçük bir kasabada kaydı nişanlımın. orası belgeyi halen vermemekte ve nişanlımdan alman vatandaşlığına geçtiğinde 10 yıl önce bir belge vermişler onu istiyor. nişanlımda bu belgeyi kaybetmiş bulamıyor. Yardımcı olur musunuz. evlilik ehliyet belgesini alırken sizden de alman vatandaşı olduğunuzu kanıtlayan bu belgeyi istediler mi. mümkünse bana sizinle iletişim kurabileceğim bir telefon numarası verirseniz memnun olurum.

 5. Merhabalar…
  Nisanlimla ben ikimizde almanyada yasiyoruz. O alman vatandasi ben ise türk vatandasiyim.. Türkiyede yasayan ailelerimiz dügünü göremeyecekleri icin nikahi orda kiydirmayi düsünüyoruz.
  Acaba bu mümkünmüdür?

 6. Merhaba Büşra Hanım,
  evet mümkün. Türkiye’de nikahınızı kıydırabilirsiniz. Yazdığım yazıyı dikkatli okursanız aynı sıkıntılarla karşıkarşıya kalmazsınız inşallah. Türkiye’den ikametgah belgeniz yoksa nikah işlemleriniz biraz uzar.

 7. Merhaba ben Almanya da yaşıyorum fakat nışanlancam ve temelli Türkiye ye gitmek istiyorum … Orda yaşamak istiyorum nişanlım da orda yaşıyor kendisi. Benim nereye baş vurmam lazım neler lazım ve ne kadar sürer bu işlemler ? Hakkımıda öldürmek istemiyorum

 8. Mutlu aksamlar..

  ilk olarak gercekten cok güzel bir site kurdugunuz icin tesekür ederim.

  bir ay sonra Allah nasip ederse türkiye ye evlenmeye gidecegim
  alman vatandasiyim
  daha hicbirseye baslamadim
  neye nasil nerden baslayacagimi bilmiyorum;)
  simdi nikah dairesinin internet sitesinden gördüm
  termin icin evlenecekler birlikte basvurmasi gerekiyor yaziyor!
  bir hafta iznim var, bir hafta da insallah nikah islemi biter…

  nikahtan sonra ilk ilk isgaliba soyisim degistikten sonra pasaport basvurusu..

 9. iyi günler…
  ben alman vatandaşı biriyle türkiyede evlilik yapacağım ama ne yazık ki ne burada ki nede almanyada ki görevli memurlar evrak konusunda bir türlü yardımcı olamıyorlar herkes farklı farklı şeyler istiyor ve söylüyor.
  Sizden ricam ben bu işlemleri gerçekleştirebilmem için ne yapmam gerekiyor.
  Bununla ilgili toparlayacağım evraklar nedir.
  Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.

 10. Merhaba acaba bana yardimci ola bilceginizi dusundugum icin yaziyorum .
  Ben kendim almanya digma buymeyim, alman vatandasiyim elimde mavi kart bulunmakta
  Ve nisanlim turkiyede. Nikahimizi turkiyede kiymayi dusundugumuz icin cok yer aradim hangi evraklar lazim diye bi turlu cevap alamadim acaba mumkunse bana yardimci ola bilcekmisiniz turkiyedeki nisanlim hangi evraklari toplamasi lazim ve ben hangisini toplamam gerekiyor simdiden cok tsk ederim

 11. Merhabalar kız arkadaşım almanyada yaşıyor ve çifte vatandaş. evlenince türkiyede yaşamak istiyoruz. ne gibi işlemler yapılması gerekir. bir diğer sorum ise , nişan için biz ailecek almanyaya gidemeyecekmiyiz yani ? en azindan ben :/

 12. merhaba iyi aksamlar .. ben iki yildir evligim fakat soyismimi degistirmedim
  daha almanya belediyesine haber verdim türkiyede evlendigime dahil ve onlar bana sordu
  esinin soyismini almak mi istiyorsun yoksa kendi soy adini mi kullanmak istiyorsun diye
  bende eski soyadimi kullanmak istyiorum fakat illerde degistirim dedim onlarda onayladi .
  simdi 2 senenin ardindan esimin soyismini almak istiyorum sizce almanyadaki hakklarim ölür
  mü.

 13. merhabalar benim kiz arkadasim alman 3 yildir beraberi ve turkiyede evlenmek istiyoruz ben ise sadece kis mevsiminde 2 aylik turist vizesiyle gidiyorum ..neler yapmamiz lazim yardimdi olurmusunuz….ve ya almanyada evlenebilmem icin oturumumu olmasi lazim

 14. Merhaba Şahin Bey,
  bu konuda size en sağlıklı bilgiyi konsolosluk verecektir.
  Ben sadece yukarıdaki yazıda edindiğim tecrübeyi paylaştım. Faydası olacaksa yazıdan da faydalanabilirsiniz.
  Kolay gelsin.

 15. Merhaba Sezgin Bey,
  Kız arkadaşınız yukardaki yazıdan faydalanarak hareket edebilir. En sağlıklı bilgiyi evlendirme dairesinden alır.
  Almanya’ya ailece gelebilmeniz için kız arkadaşınızın veya ailesinin size davetiye göndermesi gerekiyor. Vizeniz çıkarsa gelirsiniz inş.

 16. Merhaba Tamer Bey,
  yukardaki yazıda Alman vatandaşlarının ihtiyacı olan belgeleri sıraladım. Yazıdan faydalanabilirsiniz. Siz sizin için gerekli evrakları toparlayacaksınız, evleneceğiniz bayan da Alman evlendirme dairesinin yönlendirmesiyle evrak toplayacak.
  Kolay gelsin.

 17. Merhaba arkadaslar

  Benim nisanlim türkiyede ve ben almanyada yasiyor alman vatandasiyim.
  Türkiyede olsun istiyoruz nikahimiz.
  Okudugum kadarila bazi arkadaslarda net bilgi topladamamislar ayni benim gibi. Yabancilar polisligine gittim ve yardimci olan yoktu malesef.
  Tecrübeli arkadaslardan yardim bekliyorum
  Neler gerekli
  Nelere dikkat etmek lazim
  vize basvurusunu nezaman yapmaliyiz
  Vizeye basvurduktan sonra nekadar süre icinde cikar
  Süreyi nasil kisaltabilirim

  Lütfen arkadaslar
  Hayirli bir is icin el atin

 18. betül hanım merhaba,
  ben türkiyede yaşıyorum nişanlım almanya da.. burda evlenmemiz için hazırlamamız gereken belgeler her yerde farklı sanki bir eksik bir fazla tam olarak ne hazırlamamız gerektiği konusunda bilgilendirebilirmisiniz aceba??

 19. Merhaba Feyza Hanım,

  ben sadece iki yıl önce yaşadığım tecrübemi paylaştım. Şuan resmi daireler ne istiyor bilemiyorum. Yukarıdaki yazıyı dikkatli okursanız belki faydalanabileceğiniz kısımlar olur. Almanya´da yaşayan nişanlınız evlendirme dairesine gittiği takdirde detaylı şekilde bilgilendirilecektir.
  Kolay gelsin.

 20. Size benimde bi sorum olcak benim nişanlım Almanya’da ve Alman vatandaşlığına yeni geçiyor ben Türkiye’de yaşıyorum istanbulda yaşıcaz fakat nişanlımın otdan alması gereken ewraklar konusunu anladım benimdemi orada olmam gerek gereken ewrakları alabilmesi için Yada nasıl oluyor benim buradan ona her hangi birsey göndermem gereken ewraklar varmı ?

  Diyelim bizim hersey halloldu ewlendık türkiyede yasıyoruz benim üstümden sigortası olacakmı hastaneye gittiğimizde nasıl olacak bilginiZ varmı

 21. ben almanya dogumluyum fakat turk vatandasiyim 5senedir turkiyede yasiyorum senede bir almanyaya gidip geliyorum ailem orda yasiyor. 4 yasinda bir kizim var kendisini almanyada dunyaya getirdim ve kendini alman vatandasi ikimizde kolaylikla almanyaya gidip geliyoruz…benim asil sorum ise ikinci cocugunu turkiyede doguma yapmak istiyorum..gidip gelmem nasil olcak turkiyede alman baskonsoloslugu bana bebegim icin suresiz verebilceni soyledi..boyle birsey varmi.? tskler…

 22. merhaba iyi günler betül hanım size bi sorum olacak nişanlım almanya doğup büyüme türk vatandaşı ağustos ayında türkiyede evlilik yapacaz eşimin gelirken evlilik için hangi belgeleri getirmesi gerekir yardımcı olursanız sevinirim

 23. Merhaba Oguzhan Bey,

  nişanlınıza en sağlıklı bilgiyi konsolosluk verecektir. Ben Alman vatandaşı olduğum için evlendirme dairesinden bilgi almıştım. Türk vatandaşlarında durum nasıl bilmiyorum.

 24. Aleykümselam Mücahit Bey,

  sizin orda olup olmamanız gerektiğini bilemiyorum. Ben de Alman vatandaşıyım ve başvuru yaparken eşim de vardı. Yalnız eşim zaten Almanya’da yaşıyordu. Çevremizde Türkiye’den evlenenlerin eşlerinin başvuruda Almanya’ya geldiklerini hiç görmedim.
  Nişanlınız evlendirme dairesine gerekli belgeleri sorarsa mutlaka bilgi alır. Almanya’da evlendirme daireleri detaylı şekilde bilgilendiriyor çiftleri.

 25. Merhaba Betül hanım,

  acaba evlenme ehliyetini İstanbul’da da verirler mi ve bunun için nereye gitmem lazım?

  Şimdiden teşekkür ederim

 26. Mrb arkadaşlar ben türkiye de yaşıyorum alman vatandaşı bir sevgilim var ve biz evlenmek istiyoruz ve beni de yanına götürmek istiyor nikah için ordan getirmesi gereken evraklar neler ve nikah sonrası nasıl gide bilirim yanina lütfen yardımcı ola bilir misiniz

 27. Iyi gunler ben suan hollanda vatandasi oldum artik cifte vatandas olamiyorsun ve turkiyedede nikah kiymak istiyoruz acaba ne gibi belgeler gerekli ve de ne yapmam gerekiyor?

 28. Merhaba Betül hanım
  İlk önce verdiğiniz paylaştığınızönemli bilgi için teşekkür ederim.
  Benim nişanlım Hollanda vatandaşı ama Avustriyada yaşıyor. Ben türk vatandaşıyım.
  Türkiyede evlenmeyi düşünüyoruz. Sizin yaptığınız işlemler gibi aynı işlemlerden geçmek zorundamıyız? Yoksa Hollanda vatandaşları için farklı belgeler mi lazım? Bilginiz varsa paylaşırmısınız lütfen. Şimdiden çok teşekkür ederim…

 29. Mrb
  benım nısanlım almanyada yasıyor turkıyede evlenmeye karar verdık ama konsolog nısamlım ıcın soyledıklerı turkıyede yasarsan her 6 ay turkıyede 6 ay almanyaya gıdebılırsın bu dogrumu yoksa yanlış bılgımı
  bılgısı olan varsa yazabılırmı tşkler

 30. slm betül hanım ben türkiyedeyim almanyadan biriyle tanıştım ve evlenmeye karar verdik fakat kız kendine uçak bileti aldı ve tam uçuş günü kızdan teminat parası olarak 300euro istemişler bu doğru bişeymi ve böyle bi olay varmı

 31. Merhaba Betül hanım,

  Ben Alman vatandaşıyım türkiyede ikamet ediyorum ve mavi kart sahibiyim normal alman kimligimde mevcut, nişanlım türk vatandaşı evlenmek istiyoruz nasil bir adımla başlamamız gerekiyor burada alman konsolosluğundan yapabilirmiyiz islemleri ?
  Simdiden tesekkur ederim

 32. ben nısanlım alman vatandaslıgına hak kazandı sımdı turk vatandaslıgından cıkcak sonra mavı kardı alcak ama turkıyede yasamak ısdıyoruz bunun ıcın ne gereklı turkıyede evlenmek ıcın yardımcı olursanız sevınırım

 33. merhaba iyi günler soruma cvp verirseniz cok sevinirim. ben türk kızıyım nişanlım alman vatandaşı. nikahı tr yapılacak nikah yapıldıkdan 6 ay sonra ben almanyaya eşimin yanına gidebiliyormuşum öyle duydum ve orda yaşamam için almanca bildiğime dair belge olması gerekiyormuş.bu olay nasıl olacak kimseden cevap alamıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 34. Selamaleyküm hayırlı ramazanlar…
  Eşim alman vatandaş ı ben türk 2009 senesinden belli evliyiz kendisine türk vatandaşılığı almayı düşünüyoruz çifte vatandaşlıkır mümkünmü şimdiden teşekkür ederim

 35. Eğer evlenmek istediğiniz kişi alman vatandaşı ise çok dilli belge talep edin. Bu belgeler Türkiye ve almanyada var.

  Türk makamları şöyle böyle diyorsunuz da gelin bakalım bir turist vizesi alın veya aile birleşimi yapın. Cinnet getirmemek büyük başarıdır. Ondan prosödür her yerde aynı.

 36. eşim 1996 yılında Alman vatandaşlığına geçmiş biri ama türkiyedede kaydı açık gözüküyordu ( evlilik işlemleri esnasında çıktı ortaya ) dolayısıyla 2 türk vatandaşı olarak TC de evlenmek zorunda kaldık. almanya da nüfusa geçmesi için form b ve form a belgelrı cıkarttırdık ve alman nufusuna vereceğiz. inşallah bir aksilik çıkmaz.biranevvel istek yapabilir !

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*