World Media Akademie I. Hafta


 

 

Almanya’da bir ilk olan Worldmedia Akademie’de Cumartesi Günü ilk ders yapıldı. Aylar öncesinden başlamıştı projenin çalışmaları. Amaç Almanya’da medya alanına ilgi duyan gençleri biraraya getirmek, kendilerini geliştirebilmeleri için imkan tanımak ve önemli gazetecilerle tanıştırmak. Türkiye’den ve Almanya’dan gazeteciler davet edildi. Hazırlıklar tamamlanmıştı. Zaman Gazetesi’nde çıkan reklamları gören öğrenciler başvurulara başladı. 18 Ocak’a kadar bir sürü başvuru geldi. Meğer ne kadar çok kişi bekliyormuş böyle bir akademiyi. Bilgilendirme toplantısı ile öğrenciler Akademi’yi tanıma fırsatına ulaştı.

 

Büyük gün gelmişti. Derslerin başladığı gün, 28 Ocak. Akademiye seçilerek alınan 84 öğrenci katıldı. Kimler yoktu ki katılımcılar arasında? Medya bölümü öğrencisinden muhabirine, ekonomiden sosyolojiye kadar üniversitelerde okuyan öğrenciler ve akademisyenler gelmişti. Sadece katılımcıların bölümleri değil katıldıkları şehirler de farklıydı. En fazla ilgiyi Kuzey Ren Vestfalya (Nordrhein Westfalen) eyaletindeki öğrenciler gösterirken Münih, Berlin, Hamburg, Stuttgart’tan gelenler de vardı. Kısacası Almanya’nın her yerinden. ‚Nerelisin’ sorusunun cevabını ‚Ankara’lıyım, Denizli’liyim’ değil ‚Berlin’liyim, Köln’lüyüm’ cevapları alıyordu.

 İlk gün olduğu için herkes heyecanlıydı. Günün ilk konukları Avrupa Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Çebi ve Türkiye’nin en başarılı röportajcısı Nuriye Akman’dı. Katılımcılar seminer salonuna toplandıktan sonra ilk ders Mahmut Çebi’nin “kusursuz gazetecilik” hakkında verdiği seminerle başladı. Almanya’da Türk gazeteci olmanın önemine değinen, kendi tecrübelerinden bahseden Çebi ilgiyle dinlendi. Öğrenciler sordukları sorularla dersi bir türlü bitirmek istemediler. İlk ders öğrencilerin birçoğunu harekete geçirdi. Seminer sonrası bir çok öğrenci ‘Mahmut Bey ufkumu açtı’ şeklinde yorum getirdi.

 

 

Molanın ardından, Türkiye’de yağan kardan dolayı çok zor şartlar altında Almanya’ya gelen Nuriye Akman geldi. Sabaha kadar uykusuz kalan Akman haber müdürümüz İsmail Çevik’i kırmamış, gelmişti. Uykusuzluğuna rağmen öğrencileri büyüleyecek derecede güzel bir ders yaptı.

 Samimiyeti, soruların hepsine cevap vermesi, tecrübelerini anlatması öğrencileri memnun etti. Sürekli yazıyordu öğrenciler. Bu durum Nuriye Hanım’ın ne kadar değerli bilgiler verdiğinin göstergesiydi.

 


Akademinin ilk gününde ufak bir açılış pastası da kesilmeliydi. Sadece organizeden iki kişinin haberdar olduğu pastayla ufak bir süpriz kutlama yaptık. Nuriye Hanım dersini bitirdikten sonra içeriye medya akademisi pastamızla girdik. Çok şaşırdı. Uzun uzun pastayı inceledi.

 

 

Pasta gelince bir anda sıcak bir ortam oluştu. Herkes gülümsüyor, birbiriyle muhabbet ediyordu. Pastanın benim tarafımdan yapıldığını öğrenince hemen hikayesini öğrenmek istedi. Onun Almanya’ya gelmesinde çektiği sıkıntılar kadar sıkıntıyla yapılmış bir pastaydı bu:) Belki de ondan çok değerliydi. Sıkıntıyla yapılan herşey güzeldi. (Pastanın hikayesi) Televizyoncu Süleyman Kutsi de pastayı benim yaptığımı öğrenince adımı ‚pastacı gasteci’ koydu:)

50-60 kişiyi düşünerek yaptığım pasta bereketlendi ve 80 kişiye yetti. Hayatımda ilk defa bu kadar çok ‚ellerinize sağlık, çok güzel olmuş’ sözlerini işitmiştim. Gazeteciliği bırakıp pastacılığa geçiş yapmam an meselesiydi:) Son günlerin sıkıntılarını ufak bir mutluluk alıp götürmüştü. Sağolsun ruhikizimin arada kendi tabağından ağzıma bir kaç parça götürmesiyle birlikte ben de pastanın tadına bakabilmiştim.

 


 

 

Mart ayına kadar devam edecek olan Worldmedia Akademie’de ilk adım atılmıştı. Bu yıl katılmak isteyipte katılamayanlar üzülmesin. Seneye erken davranıp akademiye kayıt olma fırsatını yakalayabilirler.

 

World Media Akademie Nuriye Akman’ın köşesinde..

Nuriye Akman’ın zorluğu yolculuğunu okumak için tıklayın.

World Media Akademie hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Bu yazı 477 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

11 yorum

 1. ay betül abla müthiş bir etkinlik olmuş 🙂
  eski günlerim aklıma geldi tanidik yüzler tanidik isimler .

  süleyman abi alem zaten herkese mutlaka bir isim takar 😀

  katilanlar çok şanslılar eminim çok güzel şeylerle dönecekler evlerine .

  pastada müthiş olmuş bir elline sağlıkta benden 🙂

 2. Sevgili Betul,
  Öncelikle tekrar söylemeliyim; eline saglık pasta harikaydi.
  Allah’ın verdigi kabiliyeti güzel değerlendirmişsin ve bizler de istifade ettik
  Hemen haberi akıcı bir üslupla yazmissin ki bilgi veren güzel bir tatta olmuş aynen pastan gibi, bu da gösteriyor ki sen gazetecisin hem de ‘pastaci gasteci’…
  Bu titel güzel ve Sakiin bunu kaybetme, ileride anlayacaksın ve bana da dua edeceksin İnsaallah..
  Ayrıca fotograf çekmek bir sanat ve bu da sana verilmiş…
  Avrupa medyamızda yeni gazeteci aramızda; iyi fotograf ceken, uslubu guzel, kendine mahsus ozellikleriyle; ‘Pastaci Gasteci’ Betul hanımefendi, seni tanımak gercekten çok hoş ,
  Allah’a emanet ol ve Allah seni nazardan da korusun…
  Süleyman kutsi Abi’n…

 3. Süleyman Abi çok teşekkür ediyorum yorumunuz ve güzel sözleriniz için. Bu yolda ilerlerken sizleri kendimize örnek alıyoruz. İnşallah işin hakkını verenlerden oluruz.
  Bu arada bu hafta da Dr.Cemil Ertem’in doğumgünü pastasını yedik, kaçırdınız.

 4. Betül Hanım zaman gazetesinin pazar ekinde yazılanları hakkınızda yazılanları okudum. Okuyunca bir kaç duygu birden hissettim. Sayayım izin verirseniz;

  Gurur duydum ve sevindim. Müslüman bir bacımızın bu kadar aktif, bu kadar girişken olması ve başarılı olup kendinden söz ettirmesi beni gururlandırdı. Bunlar özlediğimiz şeyler olduğu için sevindim ve hamdettim. Sayınızın artması için dua ettim.

  Kıskandım. Ben niye bu kadar aktif değilim diye.

  Hüzünlendim, bu girişimlerin parçası değilim diye.

  Allah yardımcınız olsun. Bizlere de dua edin biz de hizmet insanı olalım kardeşim.

 5. pastanız çok güzel olmuş elinize sağlık..sitenizle yeni tanıştım..bugün nuriye hanımın köşesini okurken gördüm..dikkatimi çekti ve açıp inceledim.çok güzel resimler yayınlamışsınız..tebrikler..daha günlük gazetelerimi okumadım:):) saatlerdir sitenizi inceliyorum..emeğinize sağlık..bundan sonra takip etmeye çalışıcam..allah yardımcınız olsun..

 6. merhaba ;

  çalışmalarınız hepsini nerdeyse inceledim hepsi takdir edilecek kadar özenle yapılmş ellerinize sağlık

  bende Zeliha Hanım gibi yeni keşfedenlerdenlerdenim bende artık takip etmeye çalışcam inş. yanlız sizden ricam takipçileriniz içinde fırsatlar verseniz mesela yazılarıyla yada farklı fotoğ. , pastalarınız için farklı süslemeler vs.

  yolunuz açık olsun sizin başarınız Türkiye için artı demektir ..umarım Türkiyede bunun çok geçmeden farkında olur
  Allah Yar ve yardımcınız olsun .. Başarılar 🙂

 7. Merhaba Zeliha Hanım,
  sanırım bir çok kişi Nuriye Hanım’ın yazısıyla tanıdı blogu. Pek bir yerde paylaşmadığımdan belli bir kesim tarafından takip ediliyordu.
  Hoşgeldiniz. Yorumunuz için teşekkür ederim.

 8. Merhaba Ali Bey,
  kimi insanlar bedenleriyle aktif olurken kimi insanlar dualarıyla olurlar.
  Siz de inşaallah onlardansınızdır.
  Benim yaptıklarım olağanüstü şeyler değil aslında. Sadece imkanlardan faydalanıyori faydalı birşeyler yapmak istiyorum
  Yorumunuz için teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*