Babamın Doğumgünü Pastası

 

1 Ocak köylerde doğan, tam tarihi bilinmeyen bir çok Türk’ün doğumgünüdür:) Günü hatırlanmayınca direk 1 Ocak verilmiştir. Bugün doğduğu bilinenlerden birisi de benim babamdı. Süprize alışık olmayan babam için ilginç bir doğumgünü kutlaması oldu. İki gün boyunca pasta hazırlıkları içerisindeydim. Pastayı kızkardeşime yaptığımı düşünüyordu. Onun da bir gün sonra doğumgünü olduğundan. Hiçbir şey söylemedim. Bugün yeğeni internetten babamın doğumgününü kutlamış. O da mesajları bana okutuyordu.

 

– Bak kızım doğumgünümü kutlamış. Ben de şöyle yazdım: Evde kimse hatırlamadı doğumgünümü. Büşranın doğumgünü pastası telaşı var.

 

Akşam eve geldiğinde masanın üzerindeki pastanın onun için olduğunu bir an algılayamadı. Pastayı gördüğü gibi yaptığı yorum:

 

– Hep Büşra’ya pasta yapıyorsun.

-Babaaaa üzerinde ne yazıyor okusana.

 

Derken pastamızı yedik. Babacığım mutlu oldu. Doğumgünü kutlamak sevgimizi göstermemiz için bir bahane oluyor.

 

Babamın bütün akşam söylediği cümle:

– Kızım günlerce uğraştın, hiç gerek yoktu. Bu cümleyi defalarca kullanmasını iyi anlıyordum. Çünkü pasta yaparken çektiğim çileyi ailemden başka kimse bilemezdi. Pastanın üzerine çocukluğumuzu hatırlatacak bir figür koymak istedim. Bizi sürekli kolunun altına alan, birlikte uyuduğumuz babacığımızla bizi anlatan en güzel figür bu olur diye düşündüm.

 

 

Bu yazı 2.672 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

5 yorum

  1. cok guzel ve anlamli bir pasta olmus ahmet amcam cok duygulanmistir ellerine saglik bacim… bu arada yine busranin dogumgününü unuttum 🙁

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*