Mübarek başkent Stuttgart :)

 

Gezmek ille grupla mı olmalı? Bazen yalnız yapılan gezilerden daha fazla zevk alır insan. Geçenlerde uzun zamandır bir türlü gezemediğim Baden Württemberg eyaletinin başkenti mübarek Stuttgart’aydım. Yalnızlığın tadını Stuttgart’ta çıkaracağımı düşünmezdim:)

 

Arabayla Stuttgart’ın çevre şehirlerini gezmek, yokuş aşağı inerken doğayla buluşmak çok güzeldi. Hep “nalet Stuttgart” dediğim şehirle ilk defa tanışmıştım sanki. Yamaçlara kurulmuş evler, yemyeşil çevre.. Sinir bozucu tek bir şey vardı,o da trafiğiydi. Müthiş yoğun bir şehir. Arabalar vızır vızır gidiyor. Yolu bilmiyorsanız yandınız.

 

Geziye yalnız çıkmanın dezavantajları da var tabi:) Bir müslüman bayanın elinde makinesiyle tek başına gezmesi çok göze alışık bir durum olmadığından gelen geçenin bakışlarına maruz kalıyorsunuz.  Gülümseyerek selam veren de var tuhaf tuhaf bakan da. Nedense genelde tuhaf bakanlar bizim Türkler oluyor:)

 

Çok vaktim olmadığından kısa sürede az yeri gezmek zorunda kaldım malesef.
İlk önce Feuerbach’a gidip Diyanet Camii´nin oralara parkettim. Camiyi görme fırsatım da oldu.

 

 

Şehir merkezine park ettiğiniz takdirde otoparklara durmanız gerekiyor. Ben arabaya bağlı kalarak gezmesini sevmediğimden arabayı merkez dışına koymayı tercih ettim. Tabi daha da ucuz olması bir diğer faktör:)


Feuerbach namı diğer Türk çarşısının bulunduğu bölgedir. Türk usulü alışveriş yapmak isteyenlerin uğraması gereken nokta. Çok büyük bir pastane vardı. Metropol Pastanesi. Gözlemesini çok beğendim.  Tavanı yüksek olan pastanede birşeyler yemekte içaçıcı olabilir. Bir sürü çeşit var. Gözlemeden tutun, pidesine, açmasına kadar. Görüntü olarak biraz Türkiye’deki otobüs mola terminallerini andırıyor.

 

 

 

Çok yakında Feuerbach istasyonu var. Ordan merkeze geçebilirsiniz. Çok yakın. Almanya’da istasyonların yapılarına hayranım. O yüzden bir şehre gittiğimde muhakkak istasyonunu görmek istiyorum.

 

 

 

Merkez istasyonundan çıktığınızda Stuttgart’ın en önemli caddesi Königstraße’nin başını görüyorsunuz. Çok uzun bir cadde. Bu caddeyi bilmeyen yoktur. Stuttgart deyince neredeyse herkes ilk bu caddeyi bilir.

 

 

 

Caddenin başından sonuna kadar yürüdüm. Oldukça kalabalıktı. Yol üzerinde Saray, Königsbau Pasajları (Königsbau Passagen) gibi tarihi eserler var.

 

 

 

 

 

 

 

 

Büyük bir yapı olan Königsbau Pasajları’na da uğradım. Alışveriş merkezlerini hiç sevmediğim için içeriyi gezmem için on dakika yeterli oldu.

 

 

 

O gün grev vardı. Tramvaylar işlemediğinden yürüdüğüm bütün yolu geri dönmek zorunda kaldım. Zaman kısıtlı olduğundan istasyondan harita almamıştım. Dönüşte yolu kaybetmemek için farklı yollara girmedim. Tavsiyem bir şehri haritasız gezmemeniz ve gittiğiniz yolu dönmemeniz. Yoksa çok sıkıcı oluyor:)

 

 

Stuttgart’a gidip Porsche müzesine uğrayamadan dönmek üzdü beni. Aslında planda şunlar vardı: Porsche Museum, Mercedes Musesum, Staatsgalerie, Bohnenviertel, Schloss Solitude, Fernsehturm.

 

Tranvaylar işlemeyince ve ben arabayı Feuerbach’ta bırakmış olunca hepsi hayal oldu;) Şehrin içini çok gezemesemde tepelere çıkıp inerken manzarayı izlemek çok güzeldi. Arabayı B27 yolu üzerinde bir kenara parkettim. Nerede olduğuma çok dikkat etmesemde Pleidelsheim’da olduğumu tahmin ediyorum:) Manzarayı izlerken burnuma gelen ateş kokusu köy havasını hissetmeme vesile oldu. Kokunun geldiği yöne doğru yaklaştım. Bir tane Türk teyze yamaca kurulmuş evinin bahçesinde ateş yakmış birşeyler yakıyordu. Hasret kalmıştım bu görüntü ve kokuya.

 

 

 


 

Neyseki yıllar sonra Stuttgart’a havaalanına gitme dışında da gidilmişti. İlki kısa olsa da bir sonraki daha uzun olacaktır inşaallah.

Notlar:

– Şehri arabayla ziyaret ettiğiniz takdirde daha uygun olması için Feuerbach’ta Türk işyerlerinin olduğu çevreye park edebilir ve istasyondan 6.10 Euro’ya alacağınız günlük biletle şehri gezme imkanına sahip olabilirsiniz. (Her 5 dakikada bir tren kalkıyor merkeze.)

 

Bu yazı 7.496 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

3 yorum

  1. Merhaba Aynur Hanım,
    benim Stuttgart gezim malesef çok kısaydı. Siz inşaallah daha fazlasını görürsünüz;) Gördüğünüz farklı yerleri burada bizimle de paylaşın, herkes faydalansın;) Iyi gezmeler diliyorum

  2. Merhaba, yıllar olmuş yazmayalı ama ben de bir yorum yapmak istedim. Stuttgart’ta yaşayacağım 22 eylülden itibaren. Umarım hayat çok da zor değildir. Şu an için çok tedirginim. Yaşayanlar bilenler varsa yorum yazabilirler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*