‘realtimecomic’ Eğitimi

 

Staj yerim sağolsun yine kendimizi geliştirmemiz için bir eğitim düzenledi biz gariban stajyerlere. Konumuz ‘realtimecomic’ idi. 6 saat sürdü eğitim. Peki neydi realtimecomic?

Karikatürleri  hepimiz tanırız. Bir sürü karikatür dergisi, bir o kadar da karikatür tutkunları vardır. Realtimecomic bildiğimiz karikatürlerin dijital fotoğraflarla hazırlanmış hali. Öncelikle kafada bir hikaye oluşturuluyor. Oluşturulan hikayeyi karikatür haline getirmek için fotoğraflar çekiliyor. Çekilen fotoğraflar daha sonra Comic Life programıyla düzenleniyor. Fotoğraflar doğru sıralandıktan sonra hikayede geçen cümleler ekleniyor. Projenin sonunda dijital fotoğraflardan oluşmuş bir hikaye çıkıyor ortaya.

Bu proje yetişkinlere de uygulanmasının yanısıra en çok okullarda öğrencilere uygulanıyor. Öğrenciler önce düşünüyor sonra fotoğraflar çekiyorlar. Bilgisayarın başına geçtiklerinde saatlerce oyun oynamak yerine fotoğraflarla bir hikaye oluşturuyorlar.

Güzel bir proje. Bilhassa gençler için çok faydalı. Projeye katılan öğrenciler fotoğraf makinesi ve bilgisayar kullanmış oluyorlar. Bilinçsiz bir şekilde değil. Her ikisinde de hedefleri var. Fotoğraf çekerken farklı perspektiflerde fotoğraf çekmeyi, bilgisayarın başına oturduklarında ise yaratıcı fikirlerle programı kullanmayı öğreniyorlar.

İki hafta sonra Offenbach’ta bir lisede uygulayacağımız projeyi şimdiden merak ediyor ve sonuçlar için seviniyorum.

Siz de muhakkak arkadaşlarınızla deneyin, emin olun çok eğleneceksiniz 😉

Daha fazla bilgi için tıklayın.

Bu yazı 144 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*