Schwetzingen Sarayı

schloss

Bu çevrede çok beğendiğim şehirlerden birisi Schwetzingen. Saray’ın çevresindeki cafe’ler bilhassa akşamları çok romantik bir hava estirmekte. Haftasonu ziyaretime gelen Sümüş ile aldık makineleri, attık kendimizi sokağa. Çok vaktimiz olmamasının yanısıra bir de Pizza yemeye gidince vaktimiz daha da daraldı. Schwetzingen’e ikimizde çok sık gitmemize rağmen bu sefer yine şehrin sokaklarını uzun uzun gezmek nasip olmadı. Kendimizi direk sarayda bulduk. Heidelberg’e gelen turistlerin muhakkak uğraması gereken şehir, Schwetzingen…


Ulaşım biraz zordur bu şehre. Arabanız varsa rahatça ulaşırsınız. Heidelberg şehrinin komşu şehri. Arabanız yok ise Mannheim veya Karlsruhe taraflarından gelen trenlerle gelip saraya kadar 10 dakika kadar yürümelisiniz. Veya komşu şehirlerden otobüsle gelmekte mümkün.

Sarayın bahçesine girmek için 2.50 Euro ödedik ama sadece akşamları mı ödeniyor anlayamadım:)

schlossgarten

.

schlossgarten

Sarayın bahçesi çok büyük. Uzun vakit ayırmanız tavsiye edilir. Harika bir yer. Bizim vardığımızda yağmur bastırdığından biraz oradan vakit kaybettik. İkimizde cüzdanlarımızı arabada bırakmıştık, ücretli olduğunu öğrenince geri yürüdük, biraz da ordan vakit kaybettik. Bahçeye girdiğimizde havanın kararmasına 1 saat kalmıştı. O güzel atmosferi içimize soluklayarak adımladık öne doğru.

cicekler

.

meyve

Fotoğraf çeke çeke gidince bir yere geldiğimizde havanın kararmasına 15-20 dk kaldığını farkettik. Caminin yanıan gitme fırsatımız olmadı. Sürekli ana yoldan gördüğümüz camiyi ziyaret etmek için tekrar gelmemiz gerektiğini anladık.

schloss.

schloss.

schloss

.

schloss.

schloss

.

schloss

.

schloss

.

schloss

Saraydan çıkınca, akşam saatlerinde saray yakınlarındaki cafe’lerde oturup bir bardak kahve içebilirsiniz.

Biz çok gezemesekte çok eğlendik.. Uzun süre sonra biraraya gelince sadece muhabbet etmek en güzeliydi. Bihassa bir saray bahçesinde..

Sizin çok çok gezebilmeniz dileğiyle..

cafe

.

schwetzingen

Bu yazı 1.192 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

2 yorum

  1. Merhaba,
    Vaktiniz dar olsa da hayli gezmişsiniz en azından Sarayı ve o devasal bahçesinin can alıcı yerlerini görmüşsünüz. 2 Hafta önce bende gitmeyi başardım. Saraydan çok orada ki cami beni cidden etkiledi. Sıff cami için bir video hazırladım

    . Saraın bahçesinde ki gölet muhteşem güzel. Zaten Avrupa’nın bu park ve bahçe kültürüne hayranım.

    Teşekkürler bu güzel bilgiler için.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*