Bir başarı örneği!

erfolg

Bu aralar ardarda gelen mezuniyet haberleri insanı mutlu ediyor. „Çok şükür birileri daha mezun oldu” dedirtiyor insana. Bilhassa bu ülkede mezun olan her bir üniversite öğrencisi için çok seviniyoruz. Yıllardır bu ülkede ‘türkler eğitime önem vermiyor, babalar işçi, anneler temizlikçi’ önyargısını kırıyoruz belki de..

Bugün çok mutlu olduğum bir haber daha aldım. O kadar mutluyumki duygularımı nasıl kağıda dökeceğimi bilmiyorum. Bazen ne kadar da zor oluyormuş duygularını yazarak anlatmak.

Oryantalistik Enstitümüz’de Türkoloji Bölümü öğrencisi arkadaşım Yonca alanında büyük bir başarı gösterdi. Yan bölümleri olan “İslam Bilimi” ve “İslam Dilleri”  bölümlerinden sözlü sınavlara girdi. Dört gün aralıklı sözlü mezuniyet sınavlarının ikisini de 1.0 (en iyi not) alarak bitirdi. Belkide bölümde bir ilki yaşattı. Genellikle bir kaç hafta aralıklarla girilen bu iki sınava dört gün arayla girmesi ve konuya ciddi manada hakim oluşuyla öğretim görevlilerinden tebrik aldı. Şimdi ise sırada anabölümü olan Türkoloji´de bir sınavı var. Aynı başarıyı göstereceğine tüm içtenliğimle inanıyorum.

Yonca’yla sınav sonrası muhabbetimizde konuştuğumuz konununun anafikriydi ‘emek’. İkimizde verilen emeklerin boşa gitmediği, insanoğlunun bir şekilde karşılığını gördüğü taraftarıydık. Arkadaşımın bir diğer bakışaçısı ise çok hoşuma gitti. „Bazen insan verdiği emeklerin karşılığını beklediği yerden değil beklemediği yerden görüyor” dedi. Bu kadar iyi bir nota karşı arkadaşımın gösterdiği mütevazilik bu notu hakkettiğini de gösterdi.

Emek dedik.. Kim günlerce başarmak istediği bir iş için ciddi manada emek vermiştir de başarılı olamamıştır ki? İki ay boyunca her gün defalarca resim çizen bir ressamın gösterdiği emek, hergün düzenli bir şekilde ders çalışan öğrenci, günlerce tahtayı bir öyle bir böyle kesip istediği şekle getirmeye çalışan marangoz.. Ve daha fazlası. Annelerin yaptığı yemeklerin yerini gençlerin yaptıkları neden tutmaz dersiniz? Yılların verdiği emek midir yemekleri lezzetli hale getiren?

Bugün en iyi ressamların, aşçıların, müzisyenlerin, eğitmenlerin arkalarında yıllarca verdikleri emek vardır. Kimi insan verdiği emek uğruna uykusundan vazgeçmiştir, kimisi arkadaşlarından, kimisi farklı zevklerinden. Yemek yemeği unutanlar bile olmuştur:)

Bir de “hırslı olacaksın” tabiri vardır halk arasında. Ben “hırslı olmak” yerine “azimli olmak” terimini kullanmayı daha fazla tercih ediyorum. Bazen insan hırsları uğruna hüsrana uğrayabiliyor. Ama azmetmek, başarmak için elinden geleni yapmak olmadığı yerde “ne yapalım nasip değilmiş”diyebilmek.. Herşeyden öte emek verebilmek..

Son iki ayını ders çalışmakla geçiren, kendisini sadece kütüphanede görebildiğim çalışkan arkadaşım Yonca’yı tekrar içten tebrik etmek istiyorum.

Tebrikler Yonca’cığım, tebrikler arkadaşım…

Bu yazı 184 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*