Türkiye festivali Düsseldorf

türkei festival

25-26 Haziran tarihlerinde Almanya’nın Düsseldorf şehrinde ‘Türkei Festival verbindet’ adı altında ilk defa görülmemiş bir türk festivali düzenlendi. Bir süre internet imkanım olmadığı için biraz geç kaldım festivali anlatmakta:)

İki gün süren festivale ancak Pazar günü gidebildim. Bize üç saat uzakta olan Düsseldorf şehrine ancak saat 15.30 gibi varabildik. Şehre girmesine girmiştik ama festivale giden cadde kalabalığın yoğunluğundan kıpırdamıyordu. Işık yeşil olmasına rağmen hareket edemiyorduk. Trafikteki yoğunluk izdiham yaşandığını hissettirdi bize. 30-35 dakika trafikte bekledikten sonra dayanamayıp farklı bir yola girdik. Caddedeki arabaların hepsinin içinde türkler vardı:) Her biri de farklı plakalıydı. Anladımki uzaktan gelen tek biz değilmişiz. Bir süre park aradıktan sonra, yürüdüğümüz uzun yolun ardından 17 gibi varabildik festival yerine. Şehir merkezi türklerle doluydu. ‘Festival nerede’demeye gerek yoktu, insanların hepsi aynı yere gidiyordu.

Nehir kenarında Burgplatz’da kurulmuş olan maket evler karşıladı bizi. Aynı İstanbul’da Ramazan ayında kurulanlar gibi. Çok güzeldi. Çok kalabalıktı. Standların önünde o kadar çok insan yığılmıştıki birşey bakma imkanı bulamıyorduk:) Bölge bölge ayrılmıştı standlar. Her biri bir bölgeyi tanıtıyor, o yörelere has yiyecekleri satıyordu. Saatlerdir festivalde olanlardan öğrendikki öğleden sonra izdiham yaşanmış. Kapılar kapatılmış ve içeridekiler çıkmadan dışarıdaki konuklar kabul edilememiş.

Saat ilerledikçe biraz daha sakinleşmeye başladı ortalık. En azından artık standlarda olan bitenleri görüyorduk.

Almanlara kültürümüzü tanıtmak adına çok güzel düşünülmüş bir faaliyetti. Bir köşede hat sanatı yapan bir bey, diğer yanda yerde hamur açan hanımlar, bir başka köşede çini sanatını tanıtan beyler. Biraz adımlıyorsunuz karşınıza bir osmanlı padişahı çıkıyor. Sonra kafanızı kaldırıyorsunuz o da ne? Kız kulesi. İstanbul rüzgarları esiyor bu alanda.

Festival o kadar coşkulu geçtiki, binlerce ziyaretçiyi ağırlarken alanı yetmedi. Hatta coşku tüm şehre yayıldı. Türkiye kendisini sadece almanlara tanıtmadı. Misafir ettiği binlerce türkle şehir ekonomisine de katkı sağladı:)

Bu yıl ilk defa düzenlenen Düsseldorf türk festivalinin devamının geleceğine inanıyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Fotoğrafları görmek için tıklayın.

Bu yazı 299 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*