Bir başkent, Wiesbaden…

WIESBADEN (68)

Hessen eyaletinin başkenti, yüksek tavanlı villa görünümlü evleriyle güzel şehirdir Wiesbaden.

Rheinland Pfalz eyaletinin başkenti olan Mainz’a sınır  bu şehir görüntü bakımından çok farklıdır. Gerçek bir başkent havası vardır. İnsanlarında dahi o asaleti sezebilirsiniz. Bilhassa insanları noktasında Mainz’dan çok farklıdır. Sınır iki şehir birbirinden nasıl olur da bu kadar farklı olur demeyin 😉 Wiesbaden’in halkı genellikle eğitimlidir. Üniversite’deki bir kaç profesörümün orada yaşadığını bilirim. 3 ay yaşadığım bu şehri ilk günden itibaren çok sevdim. Evlerin görüntülerinin etkisi oldu tabi. Farklı yapılardaki evlerin hayranıyım.

İlgimi çeken bir başka durum ise yolları sürekli yoğun olan şehirde bir huzur olması. Ne kadar trafik yoğunda olsa şehirde bir sessizlik hakim.

Wiesbaden en güzel yürüyerek gezilir. Sık sık karşınıza çıkan romantik görüntülü parklarda soluklanmadan yola devam etmek olmaz.

İstasyonda çıktığınızda karşınızda bir sürü otobüs durağı göreceksiniz. İlk gün nerden neye bineceğim konusunda kafam çok karışmıştı 🙂

WIESBADEN (9)

Zamanla alışılıyor tabi. İstasyondan çıkıp karşıya geçtiğinizde büyük bir çimenliğin kenarında olacaksınız. Yanından akan suyu direk takip edip şehre doğru ilerleyerek yürümeye başlayabilirsiniz.

WIESBADEN (11)

WIESBADEN (13)

Suyun bittiği yerde çimenliğin ortasına gelip çok güzel bir istasyon fotoğrafı çekebilirsiniz. İstasyonun görüntüsü güzel çekmeye değer.

WIESBADEN (22)

Ana caddeye çıkıp direk yürümeye devam ettiğinizde Wiesbaden müzesinin önünden geçeceksiniz. İsterseniz içeri girebilirsiniz ben hiç girmedim.

WIESBADEN (31)

Müzenin önünden direk yürümeye devam ettiğinizde çevresi ağaçlarla olan çok hoş bir yola gireceksiniz.

WIESBADEN (38)

Biraz ilerde ise sağda bir park göreceksiniz. Bu Wiesbaden’in en meşhur parkı Kurpark. İnsanın saatlerce doğayı izleyebileceği harika bir park. Biraz mola verdikten sonra yürümeye devam edebilirsiniz.

WIESBADEN (57)

WIESBADEN (59)

Ve bir kaç dakika sonra sağınızda görkemli Kurhaus binası. Almanya’nın en büyük kumarhanesi burada. Aynı zamanda Wiesbaden’in şehir tiyatrosu. Önünde fotoğraf çektikten sonra muhakkak arka bahçesine geçmeli. Beyaz banklarda oturup sessizliği dinlediğiniz ve doğayı izlediğiniz bir yer. Çok romantik. Şehrin gürültüsünden uzak. İlginç olan ana caddeye yakın olan bu bahçeden hiç bir araba gürültüsünün duyulmaması. Parkta kayık veya bisikletli kayıklara da binilebiliyor. Eğer imkanınız varsa Kurhaus’un içinden geçip ön tarafına çıkabilirsiniz.

WIESBADEN (68)

WIESBADEN (81)

WIESBADEN (77)

Kurhaus’un tam karşısından şehrin merkezine girdiğinizde karşınıza ilk önce dünyanın en büyük kuk kuk saati çıkacak. Biz bekleyemedik kuşun çıkmasını. Nasıl çıkıyor bilmiyorum 🙂

WIESBADEN (88)

Saatin yanındaki sokağı takip edince Pazar meydanına (Marktplatz) çıkıyorsunuz. Meydanda Marktkirche (kilise). Kırmızımtırak renkte. Yanındaki ağaçlarla çok hoş bir görüntü sergiliyor.

WIESBADEN (90)

Meydandan devam ettiğinizde şehrin merkezinde çıkabilirsiniz ama tavsiyem meydana girmeden ‚Altstadt’ yazan lehvayı takip ederek sağa dönmeniz. Wiesbaden’in tarihi bölgesine giriyorsunuz. Daracık sokaklarda dışarıya masalarını kuran sıra sıra restaurantlar. Şehirde hayran kaldığım bölge. Elimdeki makineyle herşeyi çekince turist olduğumu düşünen ve ilginç ilginç bakan restaurant sakinleri. Boş masa bulmak mümkün değil.

WIESBADEN (94)

Yukarıya doğru yürüdüğünüzde şehrin merkez caddesine geliyorsunuz. Sağa dönüp neler var diye hiç bakmadım ama sola döndüğünüz takdirde merkezin içine doğru ilerliyorsunuz.

WIESBADEN (96)

Bir kaç sokak sonra sağa dönüp hafif bir yokuş tırmandığınızda karşınıza bir türk süper market çıkıyor. Hemen yanındaki sokak çok bilinen türk sokağı. Yani Wellritz caddesi. Neredeyse tüm türk esnaflarının toplandığı sokak. Lezzetiyle meşhur olan Harput Restaurant’ta güzel bir Adana yiyebilirsiniz. Çok lezzetli 🙂

WIESBADEN (104)

Yemeğinizi yedikten sonra ilginizi çekerse yolu yukarı çıkıp geri dönebilirsiniz. Geri döndüğünüzde yine türk marketinin yanına geldiğinizde ana caddede sağdan aşağı doğru ilerleyip ışıklardan yolun diğer tarafına geçtiğinizde merkezdeki sadece yayaların yürüyebildiği merkez caddesi paralelinizde kalacaktır. Tek yapacağınız ara bir sokaktan içeri doğru yürümek. Caddeye geri döndüğünüzde sağa doğru ilerlerlerseniz gezmiş olduğunuz değil gezmemiş olduğunuz muhite geleceksiniz. Caddenin sonuna doğru sağ tarafta karşınıza Forum çıkacaktır. Bir alışveriş merkezi. İçinde uygun dükkanların olmasının yanısıra genelde marka mağzalarının olduğu yerdir. Dondurmacı da var. Hiç yemedim ama genelde kalabalık. Tadına bakılabilir 😉 Alışveriş merkezine girdiğiniz kapıdan geri çıkıp Luisenplatz’a geldiğinizde şehrin yine önemli yerlerinden birisinde olacaksınız. Tam Luisenplatz’ın üzerinde, karşınızda Wiesbaden’in en eski St. Bonifatius kilisesi..

WIESBADEN (105)

WIESBADEN (106)

Çok yorulduysanız burdan otobüse binip istasyona geçebilirsiniz. Yürümeye devam derseniz Luisenplatz’dan geldiğiniz yöne değil direk aşağı doğru ilerleyip ışıklardan sağa döndüğünüzde istasyona giden ana caddede olacaksınız. Direk devam ettiğinizde karşınızda istasyon.

Tabiki Wiesbaden daha detaylı gezilir. Benimki yemek ve fotoğraf çekimleriyle 3saatte bitirebileceğiniz bir gezi tarifi.. Gezilebilecek diğer yerler Rathaus, Burg Sonnenberg, Solmsschlösschen, Villa Clementine, Villa Söhnlein-Pabst, Dern`sches Gelände, Neroberg, Russische Kirche, müzeler vs.

Detaylar:

–          Şehirde ciddi manada bir park sorunu var, imkanınız varsa arabasız gelmenizi tavsiye ederim.

–          Şehri haritasız gezmeyin.

–          Bazen insanları çok yabani davranabiliyor, başkent havasıdır deyip takmayın 😉

Bu yazı 2.953 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

8 yorum

  1. selamlar sizinle olsun betül hanım öncelikle böle bir site açtığınız için size şükranlarımı sunuyorum sizin takipçilerinizdenim yeni yazınızı okudum fotolara baktım gerçekten çok hos , elinize, dilinize sağlık sizde olmasın ALMANYAYI hiç göremicez:) insanın ilk uçakla ALMANYAY gelesi geliyor 🙂

    sizi seviyoruz betül hanım başarılarınızın devamını dilerim teşekkürlerime dile getiriyorum 🙂

  2. yarın Türkiyeden Frankfurta uçuyorum, ilk defa yurdışına çıkıyorum, iki gece wiesbaden de kalacakmışım, yukardaki bilgileri print edip ona göre gezeceğim, kongre nedeniyle orada olacağım, yukardaki bilgiler için teşekkür ederim

  3. Wıesbaden de doğmuş birazda olsa çocukluğunu oralarda geçirmiş biri olarak şehri o kadar güzel anlatmış ve tanıtmıştınız ki öncelikle bunun için tebriklerimi kabul edin lütfen.
    İnşallah yakın zaman da wiesbaden e gezmeye geleceğim ve yazdıklarınızdan oldukça faydalanacağım.Çok teşekkür ederim Allah sizlerden ebeden ve daimen razı olsun.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*