İstanbul nasıl gezilir?

Istanbul

 

 

Bir İstanbul rehberi olduğum söylenemez ama rehber olmamak tecrübeleri paylaşmayı da engellemez 😉

Bugüne kadar İstanbul’da gezdiğimiz yerleri paylaşmak istedim. Daha 2 gün önce bir geziden döndüğüm için bilgiler tazeyken de hemen aktarayım dedim.

 

Aşağıdaki örnek plan Avrupa’dan gelip ilk defa İstanbul’u gezenlere yönelik yapılmıştır.

 

Örnek bir plan:

Plan toplu taşıma araçlarıyla gezilecek düşüncesiyle yapılmıştır.

Pazartesi:

Topkapı Sarayı

Sultanahmet Camii

Sokullu Mehmet Paşa Cami

Sultanahmet Köftecisi

Yerebatan Sarnıcı

Kapalı Çarşı

Mahmutpaşa Yokuşu

Mısır Çarşısı

Yeni Cami

Balıkçı

Salı:

Panorama (Fetih Müzesi)

Yedikule surları

İstanbul Üniversitesi

Bayezid Camii

Sahaflar Çarşısı

Süleymaniye Camii

Mantı

Türk İslam Eserleri Müzesi

Ayasofya

Gülhane Parkı

Galata Köprüsü

Galata Kulesi

Beyoğlu

Çarşamba:

Büyük Ada

Balık

Beşiktaş

Yıldız Parkı

Harbiye müzesi (Mehteran konseri)

Çiğköfte

Cevahir AVM

Mado dondurma

Perşembe:

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Camii

Kız Kulesi

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinin türbesi

Çamlıca Tepesi

Kuzguncuk

Fethi Paşa Korusu

Dilruba Restaurant

Kadıköy

Haydarpaşa Garı

Eminönü

Cuma:

Fatih camii

Yavuz Selim Camii

Balat – Fatih

Eyüp Camii

Pierre Lotti

İskender

Miniatürk

Cumartesi:

Boğay turu (Anadolu kavağına)

Anadolu kavağı

Yuşa tepesi (Beykoz)

Sarıyer

Börekçi

Rumeli hisarı

Bebek sahili

Etiler

Ortaköy

Kumpir

Ortaköy Camii

Taksim

Detaylı bilgi:

Topkapı Sarayı: Müze kartı geçerli. Salı günleri kapalı. Gezi 2-3 saat sürüyor. Rehbersiz anlam ifade etmeyeceği için ya gitmeden bilgi toparlanabilir ya da sesli anlatım cihazlarından (15 lira galiba) faydalanılabilir.

Yer: Sultanahmet’te Ayasofya’nın arkasında.

Sultanahmet Camii: Yan kapısından çıkıp at meydanındaki Alman çeşmesi, Dikilitaş görülebilir.

Yer: Sultanahmet meydanında.

Sokullu Mehmet Paşa Camii: Camiinin içinde iki adet ufak Hacerül Esved taşı var. Yakınlarında da küçük Ayasofya. Yol biraz karışık, çevrede çoğu kişi yerini bilmiyor.

Yer: Sultanahmet Camii’nin arka taraflarında kalıyor.

Sultanahmet Köftecisi: Sultanahmet tranvay durağının ordaki Selim usta çok meşhurdur. 1 porsiyon 10 lira. İçecek 2,5 lira.

Yerebatan Sarnıcı: İçi su dolu bir yapı. Bizanstan kalma. Girişteki broşürler okunmadan gezildiğinde bir anlam ifade etmiyor.

Yer: Köfteciden çıktıktan sonra ilk yoldan sola dönünce direk sarnıca çıkılıyor.

Kapalı Çarşı: Üstü kapalı bir sürü dükkanın bulunduğu yer. Aynı zamanda turistleri avladıkları yer 🙂 Esnafların hepsi yabancı dil biliyor. Acı olan ise turistlere çoğu yerde yüksek fiyat biçiliyor, türkte olsa. Dikkat edilmeli.

Yer: Yerebatan sarnıcından çıktıktan sonra yukarıya doğru devam edilir. Levhalarda gösteriyor. Direk çarşıya gitmek isteyenler genelde Beyazıt durağında inip yukardan aşağıya yürüyorlar.

Mahmutpaşa Yokuşu: Düğün alışverişi yapmak isteyenlerin Eminönü’nde vazgeçilmez caddesi. Çok sayıda esnaf olduğu için ciddi anlamda pazarlık yapılıyor. Esnaflar insan saraffı olmuş. Giyim ve konuşma şeklinizden nerden geldiğinizi anlıyorlar. İlk defa İstanbul’a gelenler alışveriş yapmak veya o atmosferi sezmek için uğrayabilir. Avrupa’da böyle bir yer görmek zor olduğundan ben Alman arkadaşlarımı sadece atmosferi sezmeleri için götürüyorum.

Yürürken birilerinin sizi durdurup ‘Pardon abla gelinlik mi lazım’, ‘Abla pardesü ihtiyacın var mı?’ demelerine şaşırmayın. Bazı toptancılar tarafından görevlendirilmiş, yoldan müşteri çekmek amacıyla yolun ortasında dikilen beyler. Yokuşu çıkana veya inene kadar on kez bu tarz cümlelerle karşılaşabilirsiniz. Kalabalığı sevmeyenler bu bölgeye uğramasın:)
Yer: Eminönü. Sultanahmet Meydanı’na yakınsanız yokuşa Kapalı Çarşı’dan, Yeni Cami’ye yakınsanız Mısır Çarşısı’ndan girebilirsiniz.Kapalı Çarşı’da biraz kafanız karışabilir. Esnafa sorarsanız onlar yardımcı olur.

 

Mısır Çarşısı: Çarşıya girenlerin binbir çeşit baharat ve kuruyemişle tanışma imkanı var. Bunun yanısıra kap kacak, turistlere yönelik eşyalar da satılıyor. Çok turist uğradığından bazı ürünler biraz daha pahalı olabiliyor.

Yer: Eminönü Meydanı. Yeni Cami’nin kenarında gördüğünüz kapı Mısır Çarşısı’na girer.


Yeni Cami: İstanbul’un en yoğun bölgesi olan Eminönü’nde denizin kenarında gelenleri selamlayan cami. Yeni Cami’yi bilmeyen yoktur. Mutlaka bir vaktin namazını Yeni Camii’de kılmaya çalışın. Size farklı bir atmosfer sunan tarihi camilerden.

Yer: Eminönü Meydanı


Balıkçı: Eminönü deyince akla ilk balıkçılar gelir. Çevrede çok sayıda balık lokantası olsa da dışarda ekmek arası balığın yerini hiç biri tutmuyor. Eminönü Meydanı’ndaki balıkçılardan balık alınabilir.

Yer: Eminönü Meydanı ve çevresi

Bu yazı 12.822 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

7 yorum

  1. Bekliyoruz insallah.. 🙂 yazin olurmu, bak Istanlbula gelmisken en iyi organize sekilde gezilmesi gereken yerleri gormek istiyorum. acligi gidermek icinde mutevazi olan tavsiye edileblir, kofteci kumpirci, iskenderci, vs gibi anadolu insani olan ben icin olcak 🙂 Manzaralar, doga golet park, huzur bulacak yerlerde varsa , yaziabilirsiniz. agva sile sanirim oyle yerler duydugumkadariyla, birde parklar var asiklar parkimi ne tam hatirlamiyorum… slmlar 🙂

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*