Küçük bir İstanbul turu…

Istanbul (38)

 

 

Bu bölümü sevgili arkadaşım Sümeyra için açıyorum. İnş 1 hafta sonra sözlü sınavına girecek olan, sınavı geçip doktor olacağına inandığımız ve ardından İstanbul turu yapacak olan arkadaşım için…

İyi bir İstanbul rehberi olduğum söylenemez. Sadece 6 yıl İstanbul´da yaşadım ve İstanbul aşığıyım. Belki bugüne kadar gittiğimiz yerleri ve yaşadığımız tecrübeleri anlatmanın faydası olabilir;)

Öncelikle ulaşım,

genellikle İstanbulu toplu taşıma araçlarıyla gezdik. Araba imkanı olmayanlara bir IETT bayisinden AKBİL temin edebilirler. 6 TL depozito ödedikten sonra kullanacağınız kadar kartı doldurtabilirsiniz. Biz Beşiktaş´tan temin ettik. Farklı yerlerden de alınabilir. En merkezi Eminönü´nü söyleyebilirim.

Söze Anadolu yakasından başlayalım..

Anadolu yakası

Çamlıca Tepesi

Güzel bir kahvaltının yapılabileceği veya akşam çayının içilebileceği bir mekan.

Ulaşım: Üsküdar´a giden otobüslere binip tepenin yakınlarında inmiştik. Ardından taksi tutup tepeye çıkmıştık. Otobüsten indikten sonra yürünebilir de.

Niyazibey Restaurant

Çok leziz İskender yenebilecek bir Restaurant. Üsküdar´da ‘burda en iyi İskender nerede vardır’ diye sorduğumuzda bu Restaurant tavsiye edilmişti. Gittik çok memnun kaldık. Yemek kapalı gümüş renginde kaplarda yapıldı. Çok güzel ilgilenildi.

Ulaşım: Üsküdar’da indiğimizde anna caddede ilçe merkezine doğru  yürümüştük. Ahmediye meydanına varıldığında büyük yazılarla karşınıza çıkıyor.

Kız Kulesi

Çamlıca tepesi gezildikten mesafe yakınlığından dolayı direk geçilebilecek bir yer.

Ulaşım: Çamlıca tepesi’nden taksi tutup direk Kız Kulesine gidecek motorların oraya geldik. Aşağı yukarı 12 lira ödedik.

Üsküdar sahili kenarındaki büfeler

Üsküdar sahilinde Kız Kulesinin karşısına açılmış büfelerde muhakkak bir bardak çay içmenizi tavsiye ederim:)

Dilruba Restaurant

Üsküdar’da çok güzel bir manzaraya sahip güzel bir restaurant. Mutlaka en azından bir bardak çay içilmesi gereken bir mekan. Akşam gitmiştik. Işıl ışıl boğaziçi köprüsüne doyamadık.

Ulaşım: Arabayla götürüldük, tarifini yapamayacağım:( Daha fazla bilgi için : http://www.dilruba.com.tr

Kuzguncuk, Üsküdar

Çok güzel resimler çekinebileceğiniz bir semt. Sahile vardığınızda köprüyle aranızda kısa bir mesafe kalıyor.

Ulaşım: Taksi tutup direk Kuzguncuk’a gidilebilir. Arabayla götürüldük, toplu taşıma araçlarıyla nasıl gidildiğini bilmiyorum.

Kadıköy

Anadolu yakasının daha fazla avrupalaşmış ilçesi. Çok gezmedik orda. Sahilinden başka birşeyini beğenmiyorum:) Oralarda yaşayanlara güzel yerleri sorulabilir. Moda semtini çoğu kişi beğeniyor. Avrupa’da yaşayanlara ilginç gelebilecek bir özelliği yok:) Sokaklarda oturup gitar çalanlar, her kesimden insanlar Avrupa insanının alışık olduğu bir durum olduğundan bu durumla Kadıköy’de karşılaştığında çok şaşırmayabilir:)

Ulaşım: Üsküdar’dan sonra oraya geçilmek istendiği takdirde dolmuşlarla gidilebilir. Yürüyerekte gidiliyormuş, biz Üsküdar’da Ahmediye meydanında dolmuşa bindik.

Adalar

Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedefadası, Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası olmak üzere 9 adettir. Görülmeden dönmemeli. Uzun zamandır gitmiyorum. Çocukluğumda en çok Büyükada ve Heybeliada’ya giderdik.

Ulaşım: Anadolu yakasından daha kısa sürede ulaşıldığını hatırlıyorum, tekrar araştırılabilir.

Anadolu yakasından bu kadar:)

Gezilebilecek farklı yerlerde var. Örneğin Beykoz ama biz yukardaki semtler dışında gezmediğimiz için buraya yazamıyorum. Çocukluğum Anadolu yakasında geçtiği için sadece o zamandan bugüne bildiklerimi sıralayabilirim. Bizim için farklı olan Maltepe sahili, meşhur Bağdat caddesi, Pendik’in büyük pazarı vs.ydi:)

Avrupa yakası

Eminönü-Sultanahmet

İstanbulun en yoğun semtidir. Merkezi de diyebiliriz:) O yüzden anlatmaya bu semtten başlamalı. Eminönünden her semte ulaşılabilir.

Öncelikle Eminönünde nereler gezilir?

Büyük camiden başlanabilir. Ardından Mısır çarşısı´na girip direk arkadan Mahmutpaşa’ya çıkılabilir. Mahmutpaşa İstanbul”un en sevdiğim yerlerinden birisi:) Yolda yürürken önüne atlayıp ‘Pardon pardesü mü lazım dediniz’ gibi alışverişe zorlayanlar, tıklım tıklım Mahmutpaşa yokuşu, cıvıl cıvıl sokaklar, toptancılar vs vs. Mahmutpaşa yukarı tırmanıp ordan Kapalıçarşıya girilebilir. Kapalıçarşının Sultanahmet Camisi´ne yakın bir kapısı var ordan çıkılıp Sultanahmet meydanına doğru yürülebilir. O yol üzerinde Yerebatan Sarnıcı var, geçerken uğranabilir. Biz öyle yapmıştık:) Yerebatan Sarnıcından sonra Sultanahmet ve Ayasofya camilerine çıkılıyor. Ayasofya müze olduğu için girişte ücret ödeniyor.

Sultanahmet çok sevdiğim yerlerden birisi:)  Turist mekanı:) Diğer yerlere göre daha pahalı tabiki.Yemek yemek için meşhur Sultanahmet köftecisine gidilebilir. Hemen tranvay durağının orda. Biz Sultanahmette yemekleri ya orda ya da Cennet Restaurant‘ta yiyoruz. Cennet Restaurant’ın atmosferi çok hoşumuza gitmişti. Gözleme ve mantı yemiştik. Şark köşeli, canlı müziğin olduğu, ortada teyzelerin gözleme yaptığı, resim çekinmek için fesh vs. de veriyorlar. Bilhassa yazın çok güzel oluyor orası. Muhakkak daha güzel yerlerde vardır ben bu isine gittim. Cennet Restaurant Sultanahmet durağından bir önceki durakta. Adı aklıma gelmiyor. İstanbul üniversitesinin olduğu tarafta yani. Oraya gitmişken İstanbul Üni de gezilebilir. İçeriye sokmuyorlar ama en azından kapısından bakılabilir:) Sultanahmetten Eminönüne tranvayla 2 durak ama yürülmesini tavsiye ederim. Yürüyerek Eminönüne doğru giderken Gülhaneparkının ordan geçildiğinden Gülhane parkına girilebilir. Parkın içinde müzeler var. Müzelere girmedik ama parkın diğer çıkışının orda çay bahçesi var. Çok güzel bir manzaranın olduğu bir çay bahçesi. Tabi yine fiyat olarak çok uygun değil 🙂 Örneğin bir türk kahvesi 6 lira. Bir kahve veya çay içildikten sonra hemen aşağıdaki kapıdan çıkıp sola dönüp Eminönü’ne yürünülür. Çay bahçesinde bardakla çay vermiyorlar,demlik veriyorlar:)

Eminönü’ne geri dönüldüğünde sanırım akşam olmuş olur:) Eğer hala vakit varsa meşhur balıkçılardan balık yemeli:) Galata köprüsünün altındaki cafelere de gidip birşeyler içilebilir. Yalnız yürürken dikkat etmeli çünkü dükkan sahiplerinin hepsi aynı anda dışarı çıkıp dükkanın içine çekiyorlar:) Direk girilmek istenen cafe ye hızla ilerlenmeli.

Bu arada en önemli şeyi unuttum:) Topkapı Sarayı🙂 Ayasofya camisinin arka tarafında kalıyor topkapı sarayı. En az 2-3 saatinizi ayırmalısınız. Rehbersiz gezmemeyi tavsiye ederim. En azından dijital rehberlerle gezebilirsiniz. Kapısında kiralanabiliyor. 15 Liraydı hatırladığım kadarıyla.

Taksim-Şişli

Yine tarife Eminönü’nden başlıyorum. Direk Taksim’e giden otobüsler var. Otobüsle Taksim meydan’ında inilip İstiklal caddesine girilebilir. İstiklal caddesini sonuna kadar yürüdüğünüzde Galata kulesine çıkıyorsunuz. İster o yol yürüyerek gidilebilir ister Taksim’in meşhur tranvayıyla:) Taksim’de en büyük sıkıntıyı cami bulamamada yaşıyoruz. Bir cami Taksim meydanında, diğeri de İstiklal caddesinin aşağı yukarı ortalarında. Başka varsa da ben bilmiyorum:) Galata kulesine çıkılıp inildikten sonra direk Galata köprüsünün üzerinden yürüyerek Eminöne geçilip geziye diğer semtlerle devam edilebilir. Veya Galata kulesinden inilip tranvayla Taksim meydanına dönülür ve metroyla Şişli’ye geçilir. Her ne kadar Forum Cevahir’den güzel deselerde benim Cevahir’e karşı ayrı bir sevgim var:) Belkide açıldığı yıl tr de izinde olmamdan kaynaklanıyordur. Cevahir alışveriş merkezine gidilebilir. Metro’yla direk alışveriş merkezinin olduğu caddeye çıkılıyor. Çok sayıda dükkan var. En alt katında eğlence merkezi ve sinema var. Biz oraya her gittiğimizde ne yapıyoruz. Biraz gezinip direk Mado‘da dondurma yemeye gidiyoruz:) Mado maraş dondurması. Meşhur bir yer. Lezzet olarakta beğendiğim bir lezzet. Mescidin yerini merak ederseniz en alt katta.

Kabataş- Beşiktaş- Ortaköy

Kabataş Dolmabahçe Sarayı’nın, İnönü Stadyum’unun olduğu semt. Kabataş’a ulaşabilmek için şu yolları deneyebilirsiniz:

1. Tranvayla direk Kabataş’a gidilebilir. Son durak

2. Kız Kulesi gezildiği gün geçilebilir. Kuleden direk Kabataş’a botlar kalkıyor.

3. Muhakkak otobüsle de geliniyordur ama ben hiç otobüsle gitmedim:)

Dolmabahçe Sarayı gezilebilir. Sarayla Dolmabahçe cami arasında çok güzel resimler çekiniliyor:)

Beşiktaş‘ı tam anlamıyla hiç gezmedim. Sadece Ortaköy’e giden ana caddesini kullandım bir iki kere:) Çok güzel bir cadde. Yol okullarla dolu. Çırağan Sarayı da o yolda. Beşiktaş’a gelmek için Kabataş’tan Beşiktaş otobüslerine binilebilir. Beşiktaş’ta inip Ortaköy’e geze geze yürünebilir. Çok keyifli bir yürüyüş oluyor.

Ortaköy‘e gelmek için Beşiktaş’tan yürümek istemeyenler direk Kabataş’tan Ortaköy otobüslerine binebilirler. Eminönü’nden de kalkıyor Ortaköy otobüsleri. Bütün otobüslerin kalktığı yerden değil de caddenin yeni cami hizasında ama yeni cami tarafında değil öbür tarafında. Sorduğunuzda söylerler. Ortaköy meşhur kumpircilerin diyarı. Tabi sadece kumpiriyle meşhur değil. Entel dantellerin çok takıldığı bir yer. Farklı bir yaşam tarzı olduğu söyleniyor Ortaköy’ün bilmiyorum:) Beni ilgilendiren en önemli şey boğazın kenarında oluşu. Ortaköy’e her gidenin çekindiği bir poz vardır çekinmeden dönmeyin:) Sahil kenarında arkada ortaköy camisi ve boğaz köprüsü. Meşhur ortaköy ressamı Fethi Develioğlu ile de tanışmıştık, biraz da olsa muhabbetini dinleyin. Çok hoş bir insan.

Eyüp

Maneviyat semti. Çok güzel bir semt. Alman arkadaşlarımın dahi en beğendiği semt oldu. Eyüp Eminönü’ne çok yakın. Otobüsle hemen geçilebilir. Gezilebilecek yerleri Eyüp camisi, çarşısı, Pierre Lotti. Hatta imkanı olana Eyüp camisinde sabah namazı kılmayı tavsiye ederim. Müthiş bir manevi atmosfer soluklanırsınız. Ardından Halit Paşa konağında kahvaltı. Eyüp camisinin arkasından teleferikle Pierre Lotti tepesine çıkılabilir. İsteyen mezarlıkların arasından yukarıya doğru yürüyebilirde. Benim genellikle kişisel tercihim teleferikle çıkıp yürüyerek inmek:) Tepeye güneş batmadan çıkıp battıktan sonra inerseniz iki türlü manzarayı da görmüş olursunuz. İkisi de çok güzel. Uzun süre kopmak istemediğimiz yerlerden bir diğeri Pierre Lotti tepesi.

Eğer Eyüp’e gündüz gidildiyse sahilden kayıklara binilip Miniatürk’e geçilebilir. Göremediğiniz birçok tarihi eseri orda görürsünüz. Türkiye’nin farklı yerlerinden bir çok eser var. Otobüsle direk kapısına gidilebiliyor ama kayıklarla ayrı zevkli:) Tabi daha pahalı:D Biz sırf suyun üzerinde olmak için geçmiştik:) Eminönü’ne otobüsle dönmüştük.

Devam edeceğim;)


Gezilebilecek diğer yerler:

Harbiye müzesi (mehter takımının belli günlerde konseri oluyor, çok güzel oluyor. Çocukken gittiğim için hatırlamıyorum nasıl gidildiğini)

Türk İslam eserleri müzesi ( Sultanahmet meydanının oralarda. Tam yerini bilmiyorum.)

Etiler ve Ulus Parkı: Eskiden akmerkez çok ilgi çekerdi. İsteyen etilerde gidebilir. Toplu taşıma araçlarıyla nasıl gidildiğini bilmiyorum. Benim için akmerkezden öte akmerkezin yakınlarında olan Ulus Parkı önemli:) Çok güzel bir manzarası var. İstanbul’a tepeden bakıyorsunuz.

Tadılabilecek lezzetler ve yerler:

Seyidoğlu: Baklava veya diğer tatlı çeşitleri

Mado: Maraş dondurması

Çiğköfte

İskender

Ufak uyarılar 😉

– Mısır çarşısından sucuk alırken (cevizli şey) dikkat edin. İçindeki cevizlerin çoğu acı çıkabiliyor.

– Ortaköy’de oturduğunuz cafe de asla yurtdışından olduğunuzu hissettirmeyin güzel bir hesap geliyor sonunda:) Ve toplu ödeme yapmayın. Biz 6 kişiydik, birer kumpir yiyip birşey içmiştik 100 lira hesap gelmişti. Ayrı ayrı istediğimizi söyleyince ‘servis parasıda alıyoruz’demişti. Kesinlikle sahilin kenarındaki cafelere gitmenizi tavsiye etmem, her iki gidişimde de farklı fiyat söylediler. Sahile yakın 3-4 katlı bir cafe var. Kapısında kumpir tezgahı görülüyor. Şimdiye kadar oradan hep memnun kaldık.

– aklıma geldikçe diğerlerini yazarım:)

Bu yazı 14.782 defa okunmuştur.

Betül Özdemir hakkında 341 makale
Pedagog, blogcu, anne, köşeyazarı..

1 yorum

  1. Merhaba Betül,
    bizde Nisan´da Istanbula gidecegiz InsaAllah 🙂 aslinda Türkiyeye gidince hep Istanbulda yiz ama her zaman bizi gezdiren olmustu o yüzden nereye nasil gidilir pek bilmem 😉
    Bu senede iki arkadas ile 8 günlük bir gezi planladik. Internette gidilecek önemli yerleri ararken senin yazina rastladim. Kimin yazdigini bilmeden önce saadece bir okudum sonra senin ismini gördüm. Bilmiyorum hatirliyormusun, sen benim kinam`da ve dügünümde basimi yapmistin 🙂
    Burada verdigin bilgiler icin sagol, cok isime yeriyacak 😉

    Selamlar Elif

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*